Grzegorz Krychowiak

i

Autor: Cyfra Sport Grzegorz Krychowiak

FIFA podjęła ważną decyzję w sprawie Rosji. Dobra wiadomość dla naszych reprezentantów

2022-06-21 14:14

Wiele razy od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, władze światowej (i europejskiej) piłki znajdowały się pod pręgierzem opinii publicznej za brak – lub spóźnienie – działań wobec federacji piłkarskiej agresora. Gianni Infantino, szef FIFA, postrzegany jest jako przyjaciel Władimira Putina. Ostatecznie jednak sankcje futbolowe dosięgały piłkę rosyjską: reprezentację i kluby wykluczono z międzynarodowych rozgrywek. A FIFA - na szczęście - działa dalej.

Elementem pomocy dla licznej grupy zawodników, którzy po napaści Rosji na Ukrainę nie chcieli już grać w klubach rosyjskich, była marcowa uchwała o możliwości zawieszania kontraktów z tymi klubami przez obcokrajowców. Obowiązywała ona do końca minionego sezonu, skorzystało z niej wielu zagranicznych piłkarzy występujących na terenie Rosji. Grzegorz Krychowiak na przykład właśnie na mocy tych przepisów rundę wiosenną spędził w Atenach, grając w koszulce tamtejszego AEK.

We wtorek FIFA wydłużyła czas obowiązywania powyższych przepisów o kolejnych dwanaście miesięcy. Oznacza to, że jeżeli zawodnicy związani kontraktami z klubami rosyjskimi, a jednocześnie pragnący opuścić kraj agresora nie osiągną do końca tego miesiąca porozumienia w sprawie swych umów, mogą je zawiesić na rok, do 30 czerwca 2023 i przez ten czas występować w innych ligach. W ten sposób zarówno wspomniany Krychowiak, mający ważny kontrakt w Krasnodarze, jak i Sebastian Szymański, będący zawodnikiem Dynamo Moskwa, będą mogli – na mocy tegoż przepisu – poszukać nowego pracodawcy na najbliższy sezon!

Wiemy, za ile Rosjanie mogą oddać reprezentanta Polski! Ujawnili kwotę, góra pieniędzy za Szymańskiego

Najnowsze