Finansowe EL DORADO PZPN: Rekordowy zysk ekipy Bońka. Zobacz, ile zarobił PZPN

2019-10-28 7:58
Zbigniew Boniek z prezydentem FIFA - Giannim Infantino
Autor: Tomasz Radzik Zbigniew Boniek z prezydentem FIFA - Giannim Infantino

PZPN w ostatnim czasie notuje same finansowe sukcesy. Reprezentację Polski chcą wspierać coraz to możniejsze firmy, a do kasy związków wpadają pieniądze także z drogich praw telewizyjnych. Owocem odpowiednich działań były rekordowe zyski, jakie w ubiegłym roku zanotowała piłkarska centrala w Polsce. Organizacja zarządzana przez Zbigniewa Bońka osiągnęła przychody na poziomie ponad 240 milionów złotych!

Ile zarabia PZPN, na czym zarabia PZPN?

PZPN to największa sportowa organizacja w naszym kraju. Ostatnie sukcesy reprezentacji Polski, czyli kolejne kwalifikacje do wielkich imprez, przełożyły się na finanse piłkarskiej centrali w Polsce. Zarządzany przez Zbigniewa Bońka związek w 2018 roku osiągnął rekordowe wpływy i zysk. Do konkretnych liczb dotarł portal wirtualnemedia.pl. Sprawozdanie zostało udostępnione przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Najwięcej do budżetu PZPN wpłynęło z tytułu umów sponsorskich oraz sprzedaży praw telewizyjnych. W ubiegłym roku związkowa kasa wzbogaciła się z tych umów o 109,64 miliona złotych, co stanowiło 45,6% całości przychodów. Dla porównania w 2017 roku było to 81,83 miliona złotych (39,6% całości). Sami sponsorzy do kasy PZPN przekazali łącznie 65,22 miliona złotych, co daje wzrost na poziomie 30,7% względem analogicznego okresu w 2017 roku. Prawa telewizyjne z kolei dały kolejne 44,42 miliona złotych i jest to wzrost o 39,1% do poprzedniego okresu.

Ile z biletów zarabia PZPN?

W 2018 roku zbawiennie na finanse PZPN zadziałał z pewnością mundial. Mimo, że reprezentacja Polski nie wyszła nawet z grupy, to do kasy trafiło 39,33 miliona złotych. Na tę kwotę złożyły się wpływy z biletów przysługujących PZPN, część praw telewizyjnych i marketingowych. Jeśli chodzi o spotkania organizowane w Polsce, to wpływy z wejściówek wzrosły nieznacznie z 36,05 do 36,22 miliona złotych. Sporym ubytkiem względem 2017 roku była w ubiegłym roku rubryka "hospitality", do której należy przede wszystkim sprzedaż lóż dla biznesmenów. W 2017 roku na koncie związku z tego tytułu pojawiło się 17,61 miliona złotych. W kolejnym natomiast tylko 6,52 miliona złotych.

Zbigniew Boniek
Autor: CyfraSport Zbigniew Boniek

PZPN WYDATKI. Na co wydaje PZPN?

Ogólnie wydatki PZPN znacznie wzrosły. Na koszty realizacji zadań statutowych przeznaczono 202,63 miliona złotych, podczas gdy rok wcześniej na te cele poszło 179,9 miliona złotych. Bieżąca działalność kosztowała 178,72 miliona złotych (w 2017 roku - 155,53 miliona złotych). Zbigniew Boniek musiał sypnąć także sporo na mistrzostwa świata w Rosji. Związek udział w tej imprezie kosztował 15,53 miliona złotych. Te wydatki jednak nie przeszkodziły PZPN w osiągnięciu rekordowego przychodu i zysku.

PZPN PRZYCHODY. Ile zarobił PZPN?

PZPN w 2018 roku osiągnął przychody na poziomie 240,62 milionów złotych. Względem 2017 roku to wzrost o ponad 15% w tym zakresie. Rekordowy w historii okazał się także zysk netto. W ubiegłym roku ukształtował się on na poziomie 26 milionów złotych, podczas gdy poprzednie 12 miesięcy przyniosło "zaledwie" 15,3 miliona złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze