Jan Paweł II, Fernando Santos

i

Autor: Józef Wolny/SUPER EXPRESS, Martin Meissner/AP Jan Paweł II, Fernando Santos

To robi wrażenie

Jan Paweł II odgrywa wielką rolę w życiu Fernando Santosa. Nowy selekcjoner dał to jasno do zrozumienia, ma szczególny rytuał

2023-01-24 21:00

Fernando Santos oficjalnie jest już selekcjonerem reprezentacji Polski. 68-latek jest drugim Portugalczykiem, który dostąpił tego zaszczytu, ale kibice mają nadzieję, że będzie wspominany lepiej niż Paulo Sousa. Z młodszym rodakiem łączy go m.in. wiara. Już w pierwszych godzinach pobytu w Polsce Santos przywołał postać Jana Pawła II. Polski papież odgrywa wielką rolę w jego życiu, co nowy selekcjoner dał jasno do zrozumienia. Portugalski trener ma szczególny rytuał!

Saga związana z wyborem nowego selekcjonera wreszcie dobiegła końca. Spośród wielu kandydatur najlepsze wrażenie na Cezarym Kuleszy zrobił Fernando Santos i to on przejął reprezentację Polski po Czesławie Michniewiczu. Kibice od kilku tygodni mogli nastawiać się na portugalskiego trenera, ponieważ byli zasypywani informacjami na temat m.in. Paulo Bento, który wydawał się być najpoważniejszym kandydatem, ale na ostatniej prostej przegrał rywalizację o posadę ze starszym rodakiem. Tym samym to Santos stał się drugim Portugalczykiem trenującym Biało-Czerwonych po Paulo Sousie. Wszyscy mają nadzieję, że nie będzie powtórki z rozrywki i były selekcjoner reprezentacji Grecji i Portugalii lepiej zapisze się w historii polskiej piłki. Porównania między nimi były nieuniknione, tym bardziej że obaj szybko dali się poznać przez pryzmat wiary.

Jan Paweł II odgrywa wielką rolę w życiu Fernando Santosa. Nowy selekcjoner ma szczególny rytuał

68-letni nowy selekcjoner nie ukrywa, że jest chrześcijaninem, a religia jest w jego życiu niezwykle ważna. Kibice doskonale pamiętają Sousę, który cytował Jana Pawła II podczas powitalnej konferencji. Ta scena była często przywoływana w trakcie burzliwego rozstania z 52-latkiem i Santos mógł spodziewać się pytań nawiązujących do zachowania poprzednika. Już w pierwszym wywiadzie po objęciu reprezentacji Polski wypowiedział się dla "Interii Sport" na najgorętsze tematy. Jasno dał do zrozumienia, jak wielki szacunek ma do papieża-Polaka, upominając rozmawiającego z nim Sebastiana Staszewskiego.

Dziennikarz przypomniał nowemu trenerowi pierwszą konferencję prasową Sousy i cytaty z Jana Pawła II. Nie dodał przy tym przedrostka świadczącego o kanonizacji polskiego papieża, za co szybko spotkała go kontra. - Świętego. Świętego Jana Pawła II. To bardzo ważne - rzucił Santos. - Święty Jan Paweł II to dla mnie wielka osobistość. Co niedzielę chodzę na mszę do kościoła w Cascais, gdzie mieszkam. Stoi tam pomnik tego wielkiego Polaka... Ale na razie skupmy się na piłce - dodał po chwili. Jego rytuał będzie musiał się jednak zmienić, bo Portugalczyk przeprowadzi się do Warszawy w związku z pracą w Polsce. 

Sonda
Czy Fernando Santos to dobry wybór na selekcjonera reprezentacji Polski?
6. Szymon Marciniak: Piłkarze się nam teraz kłaniają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze