Cezary Kulesza

i

Autor: Cyfra Sport Cezary Kulesza

Kto selekcjonerem?

Kiedy poznamy trenera piłkarskiej reprezentacji Polski? Padła konkretna data

2023-01-12 13:37

Szef PZPN Cezary Kulesza wciąż rozgląda się na rynku za najlepszą kandydaturą na trenera reprezentacji Polski w piłce nożnej. Selekcjonerem ma zostać obcokrajowiec, a ostatnie doniesienia sugerują, że decyzja powinna zapaść do 25 stycznia. Trenerskie sławy nie garną się do nas, tym bardziej że inne, potężniejsze federacje też szukają selekcjonerów.

Biało-czerwoni pozostają bez selekcjonera od 1 stycznia. Dzień wcześniej skończyła się umowa z dotychczasowym trenerem kadry Czesławem Michniewiczem, a nowa nie została podpisana. W tym momencie nie jest jeszcze znane nazwisko następcy Michniewicza, ale - jeżeli nie wydarzy się nic szczególnego - będzie nim obcokrajowiec. – Niestety, prawda jest taka, że my, jako polski futbol, nie jesteśmy +łakomym kąskiem+ dla zagranicznych sław trenerskich. Postrzega się nas jako średniaków europejskich, drużynę narodową uważa się raczej za przeciętną. To powoduje, że rozmowy z kandydatami nie należą do łatwych. Zwłaszcza teraz, kiedy selekcjonerów szukają również piłkarskie potęgi, jak Belgia czy Brazylia – powiedziała PAP anonimowo jedna z osób będących blisko wydarzeń w PZPN.

Tylko obcokrajowcy do kadry

Jan Tomaszewski zadrwił z reprezentacji Polski! Z niczym się nie hamował na wizji, bezlitośnie wyśmiał styl gry Biało-czerwonych [TYLKO U NAS]

Według mediów oraz znanych ekspertów w grze pozostają prawdopodobnie czterej kandydaci. To pochodzący z Bośni i Hercegowiny Vladimir Petkovic (selekcjoner Szwajcarii w latach 2014-21), Portugalczyk Paulo Bento (były selekcjoner Korei Południowej), Chorwat Nenad Bjelica (były trener m.in. Lecha Poznań), a także były znakomity angielski piłkarz Steven Gerrard.

Petkovic, Bento i Gerrard to nazwiska znane w świecie, lecz przy każdej z tych kandydatur pojawia się jakaś wątpliwość. W przypadku Petkovica utrudnieniem może być bariera językowa. Bento to Portugalczyk, a od czasu nagłego odejścia z funkcji selekcjonera biało-czerwonych Paulo Sousy, z którym wspólnie grali w kadrze, ten kierunek kojarzy się w PZPN niezbyt dobrze. Natomiast Gerrard w październiku 2022 roku został zwolniony z Aston Villi, lecz klub z Birmingham wciąż jest związany z nim wysokim kontraktem.

RLEN ogłosił wielkie wsparcie dla PZPN. Polski futbol zyska naprawdę dużo, chodzi nie tylko o reprezentację

PZPN chce Gerrarda?

W PZPN patrzą jednak na kandydaturę Gerrarda bardzo przychylnie. Jako piłkarz był wybitną postacią Liverpoolu i reprezentacji, ale jako trener wciąż jest na dorobku. I na pewno ma sporo do udowodnienia, co bardzo podoba się w polskiej federacji.

Polscy szkoleniowcy nie są obecnie brani pod uwagę jako pierwszy wybór. Jedynie Jan Urban, ale - jak nieoficjalnie wiadomo - raczej jako asystent u boku znanego obcokrajowca.

Już nie będzie deptać po piętach Robertowi Lewandowskiemu. Napastnik Barcelony bliski zmiany barw klubowych

Ważną datą będzie 25 stycznia - tego dnia zbierze się bowiem zarząd PZPN. – Rzeczywiście, ta data coraz częściej krąży po korytarzach PZPN jako istotna. Coraz więcej wskazuje, że wówczas będzie już znany selekcjoner – powiedziała anonimowo jedna z osób z federacji.

Listen to "Paulo Bento nowym trenerem reprezentacji Polski? SuperSport+." on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze