Koszulki na Euro bez orzełka. Lato oddaj Orła!

2011-11-10 14:10 PO KA

Brak na nowych koszulkach reprezentacji Polski na EURO 2012 Orła Białego (zastąpiło go logo PZPN) to kolejna zaskakująca decyzja piłkarskiej centrali. Wśród kibiców (i w Internecie) aż huczy. Prawie wszyscy domagają się przywrócenia Orła.

- Ale jest to praktycznie niemożliwe, bo przygotowanie projektu koszulki trwa 18 miesięcy - mówi "Super Expressowi" Maciej Lasoń, PR Manager Nike Polska. - Koszulki wykonuje się w zaledwie kilku fabrykach na świecie. Nie mogą one pozwolić sobie na ponowne zajęcie się polskimi koszulkami, ponieważ zabrakłoby czasu na zrobienie na przykład strojów dla Portugalii.

Jak się okazuje, za szokującą zmianą stoi... PZPN.

- Wybór wszystkich logotypów czy naszywek na koszulce reprezentacji należał do związku. My jako producent musieliśmy uszanować decyzje PZPN. Odpowiadamy tylko za ogólny wygląd koszulki, a także sprawy technologiczne. Pod tymi względami jesteśmy zadowoleni z koszulek - wyjaśnia Lasoń.

Przeczytaj koniecznie: Polska - Włochy. Dariusz Szpakowski: Reprezentacja zmierza we właściwym kierunku - WIDEO

Dlaczego PZPN zdecydował się na tak szokującą zmianę? Za kulisami mówi się, że... dla kasy. Przed EURO 2012 koszulki będą bowiem sprzedawały się jak świeże bułeczki i dla związku jest bardzo ważne, by logo na oryginalnych koszulkach było zastrzeżone (wtedy tylko PZPN będzie mógł sprzedawać reprezentacyjne koszulki, wcześniej każdy mógł nadrukować niezastrzeżone godło Polski). W ten sposób jednym posunięciem związek wyeliminował wszystkich konkurentów do zysków z koszulek.

- Godło narodowe jest symbolem, którego nie da się zastrzec. Dlatego też wprowadziliśmy nowe logo. Takie, którego nikt inny nie będzie mógł używać - wyjaśniała dziennikarzom rzecznik PZPN Agnieszka Olejkowska.

Zlikwidowanie orzełka z koszulek wzbudziło również poruszenie wśród piłkarzy reprezentacji. - Będzie go na pewno brakować. Zapewniam jednak, że cały czas będę miał go w sercu - mówi Arkadiusz Głowacki.

Jak jest w innych krajach?

Z 52 piłkarskich reprezentacji w Europie olbrzymia większość - 37, ma na koszulkach logo rodzimej federacji. Godła narodowe (odpowiednik orzełka) widnieją na ubiorach tylko 6 kadr.

Są też warianty pośrednie: 3 reprezentacje mają na koszulkach symbole narodowe nawiązujące do flagi (np. Grecja), 4 - logo reprezentacji. Szwajcaria ma na koszulkach i logo federacji, i flagę, a Norwegia samą flagę.

Najnowsze