Marcin Oleksy

i

Autor: Cyfrasport Marcin Oleksy

Piękno futbolu w każdej odmianie

Polak nominowany do prestiżowej nagrody FIFA za niesamowitą bramkę. Pokona Kyliana Mbappe?

2023-01-13 18:13

Cristiano Ronaldo, Neymar, Zlatan Ibrahimović, James Rodriguez, Oliver Giroud, Mohamed Salah - to niektórzy laureaci „FIFA Puskas Award”, czyli autorzy najpiękniejszej bramki roku. Już wkrótce do ekskluzywnego grona dołączyć może także Polak. Trafienie Marcina Oleksego znalazło się na liście 11 goli, na które głosują kibice na całym świecie, wybierając tego najładniejszego w minionych dwunastu miesiącach.

Choć przy nazwisku polskiego snajpera w rubryce „klub” figuruje nazwa Warta Poznań, próżno szukać go w zestawieniach graczy PKO BP Ekstraklasy. Marcin Oleksy w elicie występuje, owszem; tyle że jego kunszt piłkarski podziwiać można w PZU Amp Futbol Ekstraklasie! I to właśnie w tych rozgrywkach jego strzał, który znalazł drogę do siatki Stali Rzeszów, zyskał uznanie ekspertów typujących jedenastkę kandydatów do zwycięstwa w kategorii „FIFA Puskas Award”.

Oleksy stracił lewą nogę 2010 roku; w trakcie prowadzonych z jego udziałem prac drogowych wjechał w niego samochód. Wydawało się, że dla 23-letniego wówczas... bramkarza (wychowanka Arki Nowy Sól) będzie to koniec przygody ze sportem. Dziewięć lat później rozpoczął jednak swą treningi ampfutbolowe i w ciągu kilkunastu miesięcy doszedł do rangi reprezentanta kraju oraz uczestnika mistrzostw świata w tej odmianie piłki nożnej! A teraz ma szansę na zdystansowanie między innymi Kyliana Mbappe, bo wśród trafień kandydujących do miana najładniejszego jest także gol wicemistrza świata z Kataru, zaaplikowany Argentyńczykom w finale!

Oleksy do pierwszy amp futbolista, którego bramka została dostrzeżona przez FIFA i umieszczona na liście do głosowania. Ostateczne wyniki kibicowskiego typowania poznamy 27 lutego na Gali FIFA w Zurychu. Obok zawodnika Warty Poznań, obecny na niej będzie również Robert Lewandowski – jeden z 14 zawodników nominowanych w kategorii „Piłkarz roku” (zwyciężył w niej w latach 2020 i 2021). Trafienie Marcina Oleksego możecie zobaczyć poniżej. Przypominamy także zdjęciowo triumf Roberta Lewandowskiego przed dwoma laty.

Najnowsze