SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna ekstraklasa Derby Krakowa: Ponad sto lat historii, prawie dwieście meczów

Derby Krakowa: Ponad sto lat historii, prawie dwieście meczów

05.08.2016, godz. 20:22
Cracovia - Wisła Kraków, Ekstraklasa
foto: EAST NEWS

Derby Krakowa to rywalizacja, która elektryzuje kibiców nie tylko w stolicy Małopolski, lecz także reszcie kraju. Walka między Cracovią a Wisłą odbywa się zarówno na boisku, jak i na trybunach. W piątek po raz 192. odbędzie się Święta Wojna. Bilans spotkań przemawia za "Białą Gwiazdą".

Pierwsze Derby Krakowa w historii rozegrano 20 września 1908 roku. W towarzyskim spotkaniu padł remis 1:1. Niewykluczone jednak, że obie ekipy spotykały się na Błoniach już wcześniej. Nie zachowały się niestety wyniki z tamtych rywalizacji. Pierwszy oficjalny mecz w ramach Mistrzostw Galicji Cracovia i Wisła rozegrały 8 maja 1913 roku. Lepsze okazały się "Pasy", które wygrały 2:1.

Najsłynniejsze mecze między krakowskimi drużynami odbyły się w latach 1948 oraz 2010. Pierwszy był dodatkowym spotkaniem o mistrzostwo Polski. Sezon "Pasy" i "Biała Gwiazda" zakończyły z taką samą liczbą punktów, dlatego na stadionie Garbarni rozegrano decydujący mecz. Wygrała go Cracovia 3:1. W 2010 roku do ostatniej kolejki trwała walka między Wisłą a Lechem Poznań o wygranie Ekstraklasy. Na koniec sezonu na stadionie Hutnika Kraków doszło do Derbów Krakowa. W ostatniej minucie tego spotkania Mariusz Jop skierował piłkę do własnej siatki i rywalizacja zakończyła się remisem 1:1. Tym samym mistrzostwo powędrowało do Lecha, a Cracovia zapewniła sobie utrzymanie.

Ogółem Derby Krakowa rozegrano już 191 razy. W spotkaniach tych lepszy bilans ma Wisła. Wygrywała on 85 razy. Cracovia lepsza okazywała się 62-krotnie. Zanotowano także 44 remisów. Bilans bramkowy to 238:306 na korzyść "Białej Gwiazdy". Do niej też należy najwyższe zwycięstwo w Świętej Wojnie 7:1. "Pasy" najwyżej wygrały 5:0.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: