Marko Vesović - Guilherme

Autor: TOMASZ RADZIK / SE Marko Vesović i Guilherme

Legia - Jagiellonia: Mistrz kontra wicemistrz to gwarancja bramek i emocji [Raport Bajaka z Ekstraklasy]

2019-04-02 10:00

Przed nami 28. kolejka Lotto Ekstraklasy. Runda zasadnicza zbliża się ku końcowi wielkimi krokami, co oznacza zwiększone natężenie meczów, które będą się częściej odbywały również w środku tygodnia. Największym hitem najbliższych dni będą rywalizacje Legii Warszawa z Jagiellonią Białystok i Lechii Gdańsk z Arką Gdynia. W pierwszym z tych spotkań emocje są gwarantowane! Najbliższą serię gier zapowiada Wojciech Bajak z Ekstraklasy.

Wisła Kraków to zmora linii obronnych rywali. W czterech ostatnich meczach strzeliła łącznie aż 15 goli. Ma największą sumę zdobytych bramek w całej stawce (49), a także największą liczbę spotkań z minimum trzema trafieniami (8). Nie tylko z powodu tej skuteczności niespodzianką w środowym wyjazdowym starciu Wiślaków z Zagłębiem Sosnowiec byłby wynik 0:0. Będzie to wszak potyczka dwóch zespołów w których meczach padło najwięcej bramek w obecnych rozgrywkach (90-88).

Tabeli, od piętnastu kolejek, przewodzi Lechia Gdańsk. Dzięki wypracowanej przewadze zespół ten jest pewny utrzymania 1. miejsca niezależnie od rezultatu wtorkowych derbów z Arką Gdynia. Dotąd jeszcze nie przegrał z tym rywalem w Ekstraklasie. Pokonał go zaś w pięciu poprzednich spotkaniach.

W Warszawie odbędzie się zaś starcie między mistrzem, a wicemistrzem Polski z sezonów 2016/17 i 2017/18. Miejscowa Legia wygrała ponad połowę meczów u siebie z Jagiellonią Białystok (56,3%). Ostatnio jednak to Duma Podlasia doszła do głosu w rywalizacji tych drużyn. W pięciu meczach z rzędu przeciwko Wojskowym nie poniosła żadnej porażki i straciła w nich tylko jednego gola!

Oficjalne statystyki Ekstraklasy przed 28. kolejką:

Cracovia – Korona Kielce (02.04, wtorek 18:00)

• Bilans: 25 meczów – 9 zwycięstw Cracovii, 8 remisów, 8 zwycięstw Korony. Bramki: 37-29
  • Cracovia odniosła najwyższe zwycięstwo nad Koroną w historii występów w Ekstraklasie (CRA 6:0 KOR – 2016/17)
  • Wszystkie gole dla Korony Kielce w tym roku strzelili obcokrajowcy

Śląsk Wrocław – Miedź Legnica (02.04, wtorek 18:00)

• 2 z 3 drużyn, które w tym sezonie strzelają więcej goli w I niż w II połowach
  • Śląsk Wrocław odniósł najwyższe zwycięstwo nad Miedzią w Ekstraklasie (5:0 - 13. kolejka 2018/19)
  • Miedź Legnica we wszystkich zwycięskich meczach wyjazdowych w tym sezonie strzelała 3 gole

Marcin Robak, Śląsk Wrocław

Autor: Cyfra Sport Marcin Robak

Arka Gdynia – Lechia Gdańsk (02.04, wtorek 20:30)

• Bilans spotkań: 12 meczów – 2 remisy, 10 zwycięstw Lechii. Bramki: 11-22
  • Obie drużyny mają tyle samo remisów w tym sezonie (po 8)
  • Pavels Steinbors – 71 kolejek z rzędu od 1. do 90. minuty (najdłuższa obecnie seria w lidze)

Zagłębie Lubin – Górnik Zabrze (02.04, wtorek 20:30)

• Bilans: 58 meczów – 15 zwycięstw KGHM Zagłębia, 24 remisy, 19 zwycięstw Górnika. Bramki: 77-86
  • W każdym z 14 ostatnich meczów tych drużyn przynajmniej jedna z nich zdobywała co najmniej 2 bramki
  • Igor Angulo – jedyny zawodnik, który strzelił co najmniej połowę goli swojego klubu w tym sezonie (17 z 33, 51,5%)
Hiszpan Angulo upokorzył Lecha

Autor: Paweł Jaskółka/Super Express Hiszpan Angulo upokorzył Lecha

Piast Gliwice – Wisła Płock (03.04, środa 18:00)

• Piast Gliwice u siebie z serią 11 meczów z rzędu bez porażki
  • W meczach między tymi drużynami gospodarze nigdy nie przegrali
  • Wisła Płock z serią 54 meczów wyjazdowych z rzędu bez bezbramkowego remisu (ostatni – 23.09.2016 z Bruk-Betem Termaliką)

Lech Poznań – Pogoń Szczecin (03.04, środa 18:00)

• Bilans: 71 meczów – 23 zwycięstwa Lecha, 22 remisy, 26 zwycięstw Pogoni. Bramki: 91-88
  • 31 meczów z rzędu na stadionie Lecha Poznań, w których padały bramki (ostatni bezbramkowy remis – 16.07.2017 z Sandecją)
  • Przeciwko Lechowi, Pogoń wygrała najwięcej meczów w historii swoich występów w Ekstraklasie (26)

Adam Nawałka stracił Lecha

Autor: PRZEMYSŁAW SZYSZKA/SUPER EXPRESS Adam Nawałka stracił Lecha

Zagłębie Sosnowiec – Wisła Kraków (03.04, środa 20:30)

• Bilans:  65 meczów – 22 zwycięstwa Zagłębia, 19 remisów, 24 zwycięstwa Wisły. Bramki: 70-76
  • Zagłębie Sosnowiec: 11 meczów z rzędu bez remisu (najdłuższa obecnie seria, tyle samo: Cracovia)