Nie żyje Jerzy Kopa

i

Autor: Sławek/WIKIPEDIA Nie żyje Jerzy Kopa

Odszedł legendarny trener. Pracował w Lechu i w Legii, sięgał z nimi po medale mistrzostw Polski

2022-06-26 21:51

Nie żyje Jerzy Kopa. Zmarł w niedzielę, 26 czerwca. Miał 79 lat. Zostawił po sobie wiele wiele wspaniałych opowieści i anegdot, ale przede wszystkim – sportowych sukcesów. Przepracował w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce – z przerwami – dokładnie ćwierć wieku. Ceniono go w wielu klubach i regionach w całym kraju, gdzie przychodziło mu prowadzić piłkarskie zespoły.

Pochodził z Baranowicz koło Nowogródka. Wielkiej kariery boiskowej – najpierw w Chrobrym Szczecin, potem w AZS-ie Poznań – nie zrobił; szybko wciągnęła go za to trenerka. Po studiach w poznańskiej Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego krótko „terminował” w klubach niższych klas (szczecińska Arkonia i Stal Stalowa Wola), wdarł się na ekstraklasową karuzelę. W bytomskich Szombierkach jeszcze wielkich osiągnięć nie zanotował, ale po przeprowadzce do Lecha najpierw uratował go przed spadkiem, by w 1978 roku sięgnąć po trzecie miejsce w lidze.

Tak Hubert Hurkacz pomoże Ukrainie na Wimbledonie. Wyjątkowa akcja! Przekaże wielkie pieniądze

Do Poznania wracał jeszcze dwukrotnie; w sezonie 1989/90 poprowadził poznańską Lokomotywę po mistrzostwo Polski, a potem zafundował kibicom pamiętną pucharową rywalizację z Olympique Marsylia (i zwycięstwo u siebie 3:2). W międzyczasie awansował ze szczecińską Pogonią do ekstraklasy oraz – w roli drugoligowca – do finału Pucharu Polski, co przyniosło mu tytuł Trenera Roku 1981. Krótko potem objął Legię i w sezonie 1984/85 wywalczył z nią wicemistrzostwo Polski, by rok później... spaść z elity jako opiekun sosnowieckiego Zagłębia. Szóstym ekstraklasowym klubem Kopy była poznańska Olimpia. W sumie poprowadził zespoły w ponad 370 grach ligowych w najwyższej klasie. Posmakował także chleba zagranicznego – jako trener Iraklisu Saloniki. Był także prezesem Dyskobolii Grodzisk Wlkp. oraz członkiem władz Wielkopolskiego ZPN.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze