Waldemar Fornalik

i

Autor: Cyfrasport Waldemar Fornalik

Wyjątkowy moment w karierze szkoleniowca

Waldemar Fornalik to zrobił, zapisał się w historii ligi. Taki podarunek otrzymał od trenera Śląska

2023-07-30 12:43

Waldemar Fornalik (60 l.) przez lata zapracował na status trenerskiej legendy w polskiej lidze. Zyskał nawet przydomek "Waldek King". Wyjazdowy mecz ze Śląskiem był dla niego wyjątkowy. To był bowiem jego 500 występ w roli trenera na najwyższym szczeblu. Jubileusz uczcił w najlepszy możliwy sposób: prowadzone przez niego Zagłębie wygrało 2:1 w derbach Dolnego Śląska.

Drugi raz w tym roku ograł Zagłębie

W poprzednim sezonie trener Fornalik przejął Zagłębie, które utrzymał w ekstraklasie. Teraz ekipa z Lubina obiecująco wystartowała w nowej edycji. Na inaugurację jego podopieczni pokonali u siebie 2:1 Ruch, a teraz w takim samym rozmiarze przechytrzyli na wyjeździe Śląsk. W obu przypadkach przegrywali, a mimo to potrafili się podnieść. A Fornalik już po raz drugi w tym roku, jako trener Zagłębia, ograł Śląsk we Wrocławiu.

W cztery minuty załatwili Śląsk

Gospodarze prowadzili po pierwszej połowie po golu Erika Exposito, który wykorzystał rzut karny. Hiszpan jest skuteczny w spotkaniach z lokalnym rywalem: jego dorobek to dziewięć występów i siedem goli. Jednak o sukcesie podopiecznych jubilata zadecydował początek drugiej połowy. Piłkarze Zagłębia potrzebowali czterech minut, aby rozprawić się z gospodarzami. Najpierw prezent bramkarza wrocławian wykorzystał Dawid Kurminowski, a po chwili Damjan Bohar zapewnił wygraną. - Trzeba uczciwie powiedzieć, że pierwsza połowa przebiegała pod dyktando Śląska - wyznał trener Fornalik, cytowany przez oficjalny portal Zagłębia. - Mieliśmy w niej dobre tylko 15 minut. Po przerwie zagraliśmy lepiej, a na pewno skuteczniej - stwierdził.

Magiera podarował mu...

O legendzie ekstraklasy nie zapomnieli przedstawiciele ekstraklasy, a także Jacek Magiera, szkoleniowiec Śląska. - Trener Fornalik dostał przed meczem buteleczkę dobrego trunku z dedykacją, wyrazami szacunku, uznania i gratulacji za poprowadzenie 500 meczu na poziomie ekstraklasy - zdradził Magiera podczas konferencji prasowej, cytowany przez klubowe media. - To wielka sztuka. Trener Fornalik pokazał, że można być normalnym i osiągać wielkie sukcesy - podkreślił opiekun wrocławskiej drużyny.

Przed nim już tylko legendarny Lenczyk

Rekordzistą ekstraklasy wśród trenerów jest Orest Lenczyk, który w dorobku ma 587 meczów. Drugi jest Waldemar Fornalik, a podium zamyka Franciszek Smuda z 496 występami.

Dorobek trenera Fornalika w ekstraklasie:

* 78 meczów: Górnik Zabrze (2001-2004)

* 35 meczów: Odra Wodzisław Śląski (2005-2006)35

* 188 meczów: Ruch Chorzów (2009-2012, 2014-2017)

* 180 meczów: Piast Gliwice (2017-2022)

* 19 meczów: Zagłębie Lubin (od listopada 2022)

Najnowsze