Alfabet kapitana reprezentacji Polski. Najlepszy piłkarz świata od A do Z

2021-06-14 16:22
Robert Lewandowski
Autor: Cyfrasport Robert Lewandowski

Trudno sobie bez niego wyobrazić reprezentację Polski. Robert Lewandowski jest jej rekordzistą i kapitanem. W jakim kraju spędził wieczór kawalerski? Którego bramkarza jako pierwszego pokonał w seniorach? Przed wami alfabet kapitana „Biało-czerwonych”.

A - Anna. Poznali się podczas obozu integracyjnego studentów AWF na Mazurach. Robert był wtedy piłkarzem Znicza. Przedstawił się mówiąc, że ma na imię... Andrzej. Pobrali się przed ośmioma laty.

B – Bawaria. W Bayernie jest od siedmiu lat, w każdym zdobywał mistrzostwo Niemiec. Pięć razy w barwach ekipy z Bawarii był królem strzelców. Klasyfikację najskuteczniejszych wygrywa w lidze niemieckiej nieprzerwanie od czterech lat.

C - Cudzoziemiec. Jest najlepszym zagranicznym piłkarzem w dziejach Bundesligi. W klasyfikacji wszech czasów zajmuje drugie miejsce za Gerdem Muellerem. „Lewy” w 350 meczach strzelił 277 goli. Niemiec ma 365 bramek (w 427 występach).

D – Daewoo Matiz. To jeden z jego pierwszych samochodów. Teraz może pozwolić sobie na każde auto. Korzystał m.in. z porsche, lamborghini, maybacha, bentleya, ferrari, ostatnio woził się wielkim mercedesem. Motoryzacja to jego hobby.

E – Edukacja. Studia wyższe ukończył jesienią ubiegłego roku. Zdobycie wykształcenia zajęło mu blisko dziesięć lat. Studiował w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie w Warszawie. Jest magistrem wychowania fizycznego. Co ciekawe, w temacie pracy licencjackiej opisał... swoją karierę. Jej tytuł to: RL9, droga do sławy.

Nawet Robert Lewandowski może tylko patrzeć na wyczyn Cristiano Ronaldo podczas Euro 2021. Jak on to robi?!

F - FIFA. W 2020 roku został uznany najlepszym piłkarzem świata. Jest pierwszym Polakiem, który tego dostąpił. Był twarzą gry piłkarskiej FIFA.

G - Gerd Mueller. To jego rekord sprzed 50 lat pobił w ubiegłym sezonie. Strzelił 41 goli w 29 występach. W ten sposób przeszedł do historii Bundesligi.

H - Hat tricki w reprezentacji Polski. Co ciekawe, najpierw strzelił... cztery gole z Gibraltarem w el. EURO 2016. Pierwszy hat trick miał miejsce w 2015 roku z Gruzją. Kolejne z: Danią, Rumunią, Armenią i Łotwą.

I - Iwona. Ukochana mama, była siatkarka. To dzięki jej inicjatywie Robert Lewandowski po niepowodzeniu w rezerwach Legii dostał szansę w Zniczu Pruszków.

J - Judo. Dyscyplina, którą trenował tata Krzysztof, a także on sam. Bardzo przeżył śmierć ojca, który bardzo go inspirował i motywował do sportu.

K - Księga Rekordów Guinessa. Został do niej wpisany, gdy w meczu z Wolfsburgiem w 2015 roku strzelił pięć goli w dziewięć minut.

Oni byli bohaterami poprzednich mistrzostw. Zobaczcie do kogo należą rekordy EURO

Robert Lewandowski
Autor: CyfraSport Robert Lewandowski

L – Lazurowe Wybrzeże. To właśnie w Cannes miała miejsce impreza kawalerska kapitana kadry. Bawili na niej m.in. przyjaciel Tomasz Zawiślak i koledzy z reprezentacji: Wojciech Szczęsny czy Sławomir Peszko.

M – Michał Chachuła. To jego jako pierwszego w seniorskiej piłce pokonał z rzutu karnego. Działo się to w sierpniu 2007 roku podczas meczu Znicza z Łomżą.

N - Nawałka Adam. Za jego kadencji w reprezentacji Polski Lewandowski był bardzo skuteczny (37 goli w 40 meczach). Został królem strzelców el. EURO 2016 i el. MŚ 2018.

O - Opalenica. Podczas zgrupowania cały pobyt w hotelu spędził w pokoju nazwanym na cześć Cristiano Ronaldo. Portugalczyk mieszkał w nim podczas EURO 2012.

P - Pensja. Teraz jest najlepiej opłacanym piłkarzem Bundesligi. W Bayernie jego gaża to 22 mln euro za sezon. Pierwsze pieniądze za grę w piłkę otrzymał w Delcie Warszawa. Było to 1,5 tys. zł na miesiąc.

R - Ryłka Kamil. Tak nazywał się bramkarz z Łomianek, którego w kwietniu 2005 roku pokonał „Lewy”. To jego pierwszy gol w seniorach. Grał wtedy w Delcie Warszawa w IV lidze. W kolejnym sezonie obaj panowie reprezentowali już rezerwy Legii.

Na Euro 2021 zagrają z Polską. Równie dobrze mogliby mierzyć się z EMERYTAMI!

Reprezentacja Polski, Robert Lewandowski
Autor: Cyfra Sport Reprezentacja Polski, Robert Lewandowski

S - San Marino. To w meczu z tym rywalem debiutował w reprezentacji Polski we wrześniu 2008 roku w el. MŚ 2010. Był rezerwowym i po wejściu strzelił gola. Teraz jest rekordzistą kadry.

T - Tancerz. Mama Iwona opowiadała przed laty, że jej syn znakomicie tańczy. Żartowała, że z powodzeniem mógłby startować w programach tanecznych.

U - Ulubiony przysmak. Kulki mocy to najlepsza przekąska przygotowana przez żonę Annę. To mieszanka daktyla, wiórek kokosowych, pestek dyni i pasty sezamowej.

V - Varsovia. Pierwszy klub z Warszawy, w którym występował. Na treningi z Leszna dowoził go tata Krzysztof, a później dojeżdżał miejską komunikacją. Koledzy wołali na niego Bobek.

W – Wesele. Ślub Lewandowskich odbył się w 2013 roku w Serocku, a wesele w Trębkach Nowych w dworku „Złotopolska dolina”.

Z - Złoty but. Sięgnął po niego w ubiegłym sezonie. Nie zdobył tylko prestiżowej Złotej Piłki.

Euro 2021 znowu będzie ich teatrem? Najlepsze drużyny mistrzostw Europy

Supermagazyn na EURO
Autor: Super Express Supermagazyn na EURO - bezpłatny dodatek "Super Expressu"
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze