Liga Europy, puchar Ligi Europy

Autor: East News Puchar Ligi Europy

NIESAMOWITY wyczyn w Lidze Europy. Pobili rekord WSZECH CZASÓW

2020-12-11 12:47

Dinamo Zagrzeb pokonało na własnym obiekcie CSKA Moskwa 3:1 w spotkaniu ostatniej kolejki fazy grupowej Ligi Europy. Chorwaci z 14 punktami zajęli 1. miejsce w grupie K, dzięki czemu na wiosnę będą grać w europejskich pucharach. Przy okazji podopieczni podopieczni Zorana Mamica pobili także rekord wszech czasów, który do tej pory dzierżył wielki Manchester United.

Zagrzebianie dość szybko udokumentowali swoją wyższość nad rywalami z Moskwy, już do przerwy aplikując im dwie bramki. Kiedy w 75. minucie podwyższyli na 3:0 jasnym było, która z drużyn zgarnie komplet punktów. Rosjan stać było jedynie na bramkę honorową, którą strzelili w 77. minucie spotkania. Dla Dinama był to dopiero pierwszy gol stracony w bieżącej edycji Ligi Europy. Fakt ten sprawił, że klub pobił rekord wszech czasów, jeśli chodzi o najdłuższy czas bez straconej bramki w europejskich pucharach.

Jerzy Brzęczek: Dymisja? Nigdy jej nie rozważałem! | Futbologia

Do tej pory rekord ten należał do Manchesteru United. Ekipa prowadzona wówczas przez słynnego Sir Alexa Fergusona w sezonie 2010/2011 nie dała strzelić sobie bramki przez 481 minut. Przed meczem z CSKA podopieczni trenera Mamica wiedzieli, że jeśli w ciągu 33 minut ich czwartkowy rywal nie zdoła pokonać Dominika Livakovica – rekord padnie ich łupem. Jako, że gościom ta sztuka udała się dopiero w 77. minucie meczu, zagrzebianie wyśrubowali swój wynik do 526 minut.

Jak podaje chorwacki portal 24sata.hr, od 1991 roku – kiedy w Lidze Mistrzów występują 32 drużyny – Dinamo Zagrzeb jest dopiero trzecią drużyną, która w pięciu pierwszych meczach fazy grupowej europejskich pucharów (Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy, wprowadzonej w 2009 roku) nie straciła ani jednej bramki. Wcześniej udało się to wspomnianemu Manchesterowi United, a także Juventusowi Turyn.