Rinat Achmetow

i

Autor: AP Rinat Achmetow

Właściciel klubu piłkarskiego pomaga Ukrainie. Ta kwota robi wrażenie

2022-04-06 0:00

Ukraina zaatakowana barbarzyńsko przez Rosję potrzebuje każdego rodzaju pomocy. Mocno zaangażował się w nią oligarcha i właściciel klubu piłkarskiego Szachtar Donieck, Rinat Achmetow.

Achmetow urodził się w Kijowie i od połowy lat 90 jest prezesem Szachtara Donieck. On sfinansował budowę Donbas Arena w tym mieście, stadionu Szachtara. Na stronie internetowej klubu ujawniono jaką kwotę fundacja i firmy Achmetowa przekazały na pomoc krajowi i jego obywatelom od początku wybuchu wojny, od 24 lutego. Ta kwota musi robić wrażenia, gdyż chodzi o 48 milionów dolarów, czyli ponad 200 mln złotych. W komunikacie na stronie klubowej poinformowano, na co zostały przeznaczone pieniądze. Przede wszystkim na pomoc humanitarną -  żywność, lekarstwa, niezbędne artykuły do ewakuacji i schronu. W dalszej kolejności finanse Achmetowa wsparły armię ukraińską oraz wojska obrony terytorialnej. Wszystkie działania i pomoc firm Achmetowa są koordynowane z władzami krajowymi i lokalnymi Ukrainy. Ma to na celu, żeby pomoc dotarła do jak największej liczby ludności. Szacuje się, że pomoc objęła już 720 tys. osób.

Młodzieżowy mistrz świata na ratunek Wiśle. Ma pomóc w utrzymaniu w Ekstraklasie

Do tej pory fundacja Achmetowa zakupiła 500 tys. leków oraz 60 tys. opakowań żywności. Szachtar Donieck jako drugi klub ukraiński, po Dynamie Kijów, otrzymał zgodę na wyjazd z Ukrainy. Drużyna w ramach tournee po Europie rozegra 7 meczów, z których dochód będzie przeznaczony na pomoc poszkodowanym w wojnie. Szachtar pierwszy mecz rozegra w Stambule z Besiksaem 13 kwietnia, a później jednym z rywali ma być naszpikowane gwiazdami, francuskie PSG. - Wszystkie pieniądze, które zarobimy na meczach z tournee, zostaną wysłane do Ukrainy, aby pomóc Ukraińcom, w tym dzieciom. Obecnie jest to najważniejsza rzecz, jaką możemy zrobić, aby im pomóc – powiedział w rozmowie z portalem "Ukraina 24", dyrektor Szachtara Dario Srna.

Kamil Grosicki wyznał, co miał w głowie przed meczem ze Szwecją. Mundial zmienia jego plany, szczere słowa reprezentanta Polski [TYLKO U NAS]

Sonda
Czy Ukraina powinna zostać przyjęta do Unii Europejskiej?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze