Harry Kane

i

Autor: AP Harry Kane

MŚ Katar 2022

Anglicy podjęli ważną decyzję przed meczem z Iranem. Stanowcze postanowienie, nie ugięli się pod presją

2022-11-21 8:03

Ruszyły piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze! Na inaugurację gospodarze turnieju przegrali z Ekwadorem 0:2, a już w poniedziałek czekają nas trzy kolejne spotkania. Właśnie tego dnia swój inauguracyjny mecz rozegrają Anglicy, którzy zmierzą się z Iranem. Mecz ten wywołuje duże emocje, nie tylko ze względu na aspekty czysto piłkarskie. Chodzi naturalnie o fakt, że „Synowie Albionu” przed każdym spotkaniem klękają w geście wsparcia dla akcji „Black Lives Matter”.

Anglia na mundialu

Choć reprezentacja Anglii uważana jest za kolebkę futbolu, tamtejsza reprezentacja nie może pochwalić się wybitnymi osiągnięciami na mistrzostwach świata. „Synowi Albionu” tylko raz zdobyli ten tytuł – w 1966 roku, grając przed własną publicznością. W XXI wieku, aż do 2018 roku dochodzili maksymalnie do ćwierćfinałów, ale być może rosyjski mundial stanowił pewien przełom w tej sprawie. Wyspiarze awansowali wówczas do najlepszej czwórki turnieju. I chociaż przegrali zarówno półfinał, jak i mecz o trzecie miejsce, był to dla nich sygnał, że ta reprezentacja jest w stanie osiągać wielkie  rzeczy.

MŚ 2022: Jakie mecze dzisiaj na mundialu 21.11 poniedziałek Kto dziś gra? Jakie dzisiaj mecze na mundialu i o której godzinie mecze dzisiaj 21 listopada

Uklękną, nie uklękną?

Sporo emocji przed inauguracyjnym spotkaniem Anglików na mundialu w Katarze wywoływała kwestia gestu wsparcia dla akcji „Black Lives Matter”, wykonywanego przez piłkarzy przed rozpoczęciem każdego spotkania. Najwyraźniej – w obliczu starcia z Iranem – nie było to mile widziane, działacze FIFA wyraźnie bowiem naciskali na zrobienie w tym przypadku wyjątku. „Synowie Albionu” nie ugięli się jednak pod presją, o czym poinformował na konferencji prasowej ich selekcjoner Gareth Southgate. - Uważamy, że jest bardzo ważne i mocne stwierdzenie, które rozejdzie się po całym świecie, w szczególności do młodych ludzi, aby zobaczyli, że integracja jest bardzo ważna – podkreślił.

Szymon Marciniak zgarnie pokaźną sumę za MŚ w Katarze. Polski arbiter ma powody do zadowolenia

Angielscy buntownicy

Wygląda zatem na to, że reprezentacja Anglii nie robi sobie kompletnie nic z nacisków FIFA. Działacze światowej federacji wielokrotnie apelowali bowiem o powstrzymanie się od jakichkolwiek agitacji. Tymczasem podopieczni Southgate’a nie tylko mają zamiar klęknąć przed meczem. Kapitan drużyny Harry Kane już w wcześniej zaznaczył, że na turnieju zamierza występować w specjalnej, tęczowej opasce, będącej gestem solidarności z osobami LGBTQ+ oraz mającej podnieść świadomość w temacie dyskryminacji. Nie ma zatem najmniejszych wątpliwości, że Anglicy za swoją „niesubordynację” otrzymają od FIFA karę.

Listen to "SuperSport" on Spreaker.

QUIZ! Ile wiesz o piłkarskich mistrzostwach świata?

Pytanie 1 z 15
Kiedy odbyły się pierwsze mistrzostwa świata?
Test polskich pierogów w Katarze! Byliśmy w restauracji "Polka" w Doha

Ile goli strzeli na mundialu Lewandowski? Czy Polska wyjdzie z grupy?

Posłuchajcie! Oceniają Borek, Engel i Żewłakow.

Listen to "Oceniamy szanse Polaków na mundialu. Komentują Żewłakow, Engel, Borek. SuperSport+." on Spreaker.
Najnowsze