Debiut Tunezji na mundialu nastąpił w 1978 roku i skojarzył z Polską. Wygraliśmy z rywalami z Afryki, ale tylko 1:0 po golu Grzegorza Laty. Debiutant napsuł dużo krwi obrońcom mistrzostwa, reprezentacji RFN, z którą zremisował 0:0, a także wygrał z Meksykiem 3:1, co wystarczyło do zajecie tylko trzeciego, niepremiowanego awansem miejsca. Najlepszy okres piłki tunezyjskiej był na przełomie wieków, gdy 3 razy z rzędu (od 1998 do 2006) była reprezentowana na mistrzostwach świata. Znalazło to potwierdzenie w Pucharze Narodów Afryki, który Tunezyjczycy wygrali jedyny raz w historii w 2004 roku, będąc gospodarzem imprezy. Prowadził ich wówczas wybitny francuski szkoleniowiec Roger Lemerre.
Trener: Jalel Kadri
Tunezję w przeszłości prowadziło wielu cudzoziemców, ale z czasem zaczęto stawiać na rodzimych trenerów. Dwóch ostatnich to również Tunezyjczycy. W styczniu tego roku Momdhera Kebaiera zmienił Jalel Kadri. Przed 51-latkiem postawiono konkretny cel – awans na mundial w Katarze. Poradził sobie bez zarzutu, bo w Tunezja w decydującym boju okazała się lepsza od silnej drużyny Mali. Jedyny gol w dwumeczu padł po samobójczym trafieniu Moussy Sissoko. Trener Kadri miał znakomite wejście z do reprezentacji, bo z ośmiu meczu przegrał tylko jeden - z Brazylią 1:5.
Największa gwiazda: Ellyse Skhani
Nie jest łatwo być gwiazdą zespołu defensywnemu pomocnikowi, ale w przypadku Tunezji jest nią Ellyse Skhiri z kilku powodów. Wystąpi na drugim kolejnym mundialu, bo w Rosji grał 3 mecze w pełnym wymiarze. Ogółem ma na koncie w reprezentacji 48 występów. W tym sezonie 27-letni piłkarz urodzony we francuskim Lunel jest niezbędny w drużynie FC Koeln, zarówno w Bundeslidze, jak i meczach pucharowych.
Tunezja na mistrzostwach świata
· 1978 – faza grupowa
· 1998 – faza grupowa
· 2002 – faza grupowa
· 2006 – faza grupowa
· 2018 – faza grupowa
Terminarz Tunezji na MŚ
· 22 listopada: Dania – Tunezja (14.00)
· 26 listopada: Tunezja - Australia (11.00)
· 30 listopada: Tunezja – Francja (16.00)