Marcelo Brozović

Autor: Cyfrasport Marcelo Brozović

Absencje przed sobotnim meczem

Poważny problem Chorwatów przed meczem o brąz MŚ w Katarze. Kluczowy piłkarz nie zagra, występ gwiazdora zagrożony

2022-12-16 14:51

Wtorkowa porażka z Argentyną 0:3 sprawiła, że reprezentacja Chorwacji nie powtórzy wyczynu sprzed lat, kiedy udało jej się sięgnąć po wicemistrzostwo świata. Podopieczni Zlatko Dalicia wciąż mogą jednak zakończyć katarski turniej na najniższym stopniu podium. Aby tak się stało, muszą pokonać w sobotę Maroko w „finale pocieszenia”. O to nie będzie jednak łatwo, tym bardziej, że zespół z Bałkanów najprawdopodobniej będzie musiał radzić sobie bez dwóch kluczowych zawodników.

Blisko powtórki sprzed czterech lat

Chorwaci byli największą rewelacją MŚ 2018 w Rosji, gdzie doszli aż do finału, ulegając ostatecznie Francji 2:4. Drużyna prowadzona przez Zlatko Dalicia miała zamiar powtórzyć ten wynik w Katarze i do pewnego momentu wszystko szło po ich myśli. Fazę grupową zakończyli co prawda na drugim miejscu, ale za to bez porażki – remisując bezbramkowo z Marokiem oraz Belgią i pokonując Kanadę (4:1). W fazie pucharowej „Hrvatska” pokazała z kolei to, z czego znana jest od lat – ogromny charakter i… upodobanie do dogrywek. Zarówno mecz 1/8 finału z Japonią, jak i ćwierćfinałowe starcie z Brazylią kończyły się nie tylko dodatkowymi 30 minutami, ale także serią rzutów karnych. Dwukrotnie lepsi byli w nich piłkarze z Bałkanów. Ich zwycięski marsz zatrzymali dopiero Argentyńczycy, którzy w półfinale pewnie zwyciężyli 3:0.

Czy Szymon Marciniak otrzyma medal za finał mistrzostw świata? Znamy odpowiedź!

Finał pocieszenia

Chorwaci wciąż mają jednak o co grać. Pokonanie w sobotę reprezentacji Maroka oznaczałoby, że drużyna z Bałkanów po raz trzeci w historii sięgnie po medal mistrzostw świata. Oprócz turnieju w Rosji taka sytuacja miała bowiem miejsce w debiucie „Hrvatskiej” na mundialu, w 1998 roku we Francji. Chorwacja w meczu o brąz pokonała wówczas Holandię 2:1. Trzeba jednak przyznać, że o pokonanie „Lwów Atlasu” będzie piekielnie trudno. Tym bardziej, że wg najnowszych doniesień medialnych Zlatko Dalic nie będzie mógł skorzystać z usług dwóch kluczowych zawodników – Marcelo Brozovicia oraz Josipa Juranovicia.

To będzie już jedenasty taki finał MŚ z rzędu! Istotny akcent, o którym wielu kibiców nie ma pojęcia

Chorwaci bez dwóch istotnych piłkarzy

Brozovic podczas półfinałowego starcia z Argentyną murawę opuścił już kilka minut po rozpoczęciu drugiej połowy. Pierwsze diagnozy były pozytywne, zdiagnozowano bowiem delikatne naciągnięcie mięśnia w udzie. Piłkarz w ostatnich dniach trenował indywidualnie, a jego występ w pierwszym składzie przeciwko Maroku wydaje się nierealny. Istnieje jednak niewielkie prawdopodobieństwo, że piłkarz Interu pojawi się na murawie z ławki rezerwowych.

Inaczej wygląda sytuacja Josipa Juranovicia, który podczas wspomnianego wcześniej meczu z Argentyną doznał kontuzji łydki. Wg informacji przekazanych przez Fabrizio Romano pauza byłego piłkarza Legii Warszawa ma wynieść około 10 dni, co wyklucza jego występ w „finale pocieszenia”.