Był kandydatem na selekcjonera Biało-czerwonych. Teraz Andrij Szewczenko otrzymał zupełnie nowe wyzwanie

2022-05-19 14:07
Andrij Szewczenko
Autor: Cyfra Sport Andrij Szewczenko

Kiedy po rezygnacji Paulo Sousy ze stanowiska selekcjonera polskiej reprezentacji ważyły się losy jego następcy, wśród poważnych kandydatów na jego następcę wymieniano Andrija Szewczenkę. Legendarny reprezentant swego kraju – 111 gier i 48 bramek – jest najbardziej rozpoznawalnym ukraińskim piłkarzem. Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, zaproponował mu więc zupełnie nową rolę.

Szewczenko, który w wielki piłkarski świat ruszał z Dynama Kijów, a później reprezentował barwy AC Milan i Chelsea Londyn, również i trenerską przygodę rozpoczął w ojczyźnie. Przez pięć lat był selekcjonerem „Zbirnej”, prowadząc ją w 52 meczach międzypaństwowych. Zrezygnował z tej roli latem 2021, po doprowadzeniu swych podopiecznych do ćwierćfinału turnieju EURO 2020. Ukraińcy przegrali w nim 0:4 z późniejszymi wicemistrzami kontynentu, Anglikami. W listopadzie 2021 Szewczenko objął Genoę, ale tym razem był to tylko trenerski epizod. W dziewięciu meczach Serie A jego zespół zanotował trzy remisy i sześć porażek, a jedyne zwycięstwo odniósł w meczu Pucharu Włoch. Ostatecznie już w połowie stycznia 2022 ten rozdział trenerskiej kariery Szewczenki został zamknięty.

Andrij Szewczenko popłakał się w programie na żywo. Nie wytrzymał na słowa o Ukrainie, serce pęka

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę, 24 lutego 2022, legendarny napastnik niejednokrotnie dzielił się z mediami swymi uczuciami. W ojczyźnie pozostawił przecież rodzinę: matkę, siostrę, dalszych krewnych, mieszkających w oblężonym przez wiele tygodni Kijowie. Przyjął także pod dach uchodźców z terenów ogarniętych wojną rozpętaną przez Rosjan. Padło też z jego ust słowo „ludobójstwo” w odniesieniu do działań armii rosyjskiej.

Teraz Andrij Szewczenko – na osobistą prośbę Wołodymira Zełenskiego, ma zostać ambasadorem fundacji, która będzie wspierała odbudowę i rozwój Ukrainy. „Andrij, swoją pracą i osiągnięciami sportowymi, zyskał ogromne zaufanie na arenie międzynarodowej” - napisał na swoim Telegramowym profilu prezydent Ukrainy, nominując byłego gwiazdora reprezentacji do pomocy w zbieraniu funduszy, które zostaną przeznaczone na odbudowę kraju po zbrojnym ataku Rosji. Szewczenko ostał pierwszym ambasadorem fundacji UNITED24, która będzie pozyskiwać środki od darczyńców. „Teraz ma nową misję: opowiedzieć światu o wydarzeniach na Ukraine i wykorzystać swoją osobę do szerzenia międzynarodowej pomocy. Jestem pewny, że Ci się uda!” - zwrócił się do Zełeński bezpośredni do Szewczenki.

Andrij Szewczenko dziękuje Polakom. Nazywa nas braćmi, jego słowa chwytają za serce

Sonda
Czy Ukraina wygra bitwę o Donbas?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze