Cięcia pensji reprezentantów Polski: Zobacz ile miesięcznie stracą Lewandowski, Piszczek i Glik

2020-03-24 14:49 Piotr Koźmiński
Robert Lewandowski w meczu z Chelsea
Autor: Matthew Impey/Xinhua Robert Lewandowski w meczu z Chelsea

Koronawirus nie oszczędza nikogo, również pod względem ekonomicznym. Niektórzy reprezentanci Polski stracą przez pandemię miliony. I to dosłownie. W Bayernie Monachium postanowiono obniżyć pensje piłkarzom i szefostwu o 20 procent. Oznacza to, że Robert Lewandowski (32 l.) każdego miesiąca zarobi o niemal 1,5 miliona złotych mniej. Podobne decyzje podjęły między innymi Borussia Dortmund (Łukasz Piszczek) i AS Monaco (Kamil Glik).

Decyzje monachijskich działaczy zostały podjęte w porozumieniu z radą drużyny. Dzięki obniżce kontraktów Bayern zachowa płynność finansową i będzie mógł wciąż płacić innym swoim pracownikom, zarabiającym wielokrotnie mniej niż piłkarze.

Lewandowski udzielał wywiadu na żywo i wpadła do niego POLICJA! Sprawdzali kwarantannę [WIDEO]

Według nieoficjalnych informacji Lewandowski zarabia 20 milionów euro brutto rocznie, czyli ponad 1,6 mln euro miesięcznie. Obniżka o 20 procent oznacza w skali miesiąca stratę około 320 tysięcy euro, czyli wobec obecnego kursu około 1,47 mln złotych. Z jednej strony to duże pieniądze, ale z drugiej, wiadomo, że sytuacja jest trudna i piłkarze dobrze to rozumieją. Zresztą, kilka dni temu Lewandowski dał konkretny dowód tego, że jego poziom empatii i solidarności jest na bardzo wysokim poziomie, ofiarując ogromną kwotę na polskie szpitale, walczące z zarazą.

Łukasz Piszczek
Autor: AP PHOTO Łukasz Piszczek

Podobnie postąpi Borussia Dortmund, a więc klub Łukasza Piszczka (35 l.). Według nieoficjalnych danych były reprezentant Polski zarabia tam około 4 mln euro na sezon, czyli około 330 tysięcy euro miesięcznie. Obniżenie gratyfikacji o 20 procent w jego przypadku oznacza stratę około 300 tysięcy złotych w skali miesiąca.

Ale i Piszczu na pewno nie ma z tym problemu, bo nieraz też pomagał innym, choćby w rodzinnych Goczałkowicach.

Kamil Glik
Autor: East News Kamil Glik

Po kieszeni dostanie też Kamil Glik. AS Monaco, podobnie jak większość klubów ligi francuskiej, wysłało piłkarzy na tak zwane „le chomage partiel”, czyli częściowo bezrobocie, obcinając zarobki o 16 procent. Według doniesień gazety L’Equipe Glik zarabia tam około 3,5 mln euro rocznie, czyli 290 tysięcy euro miesięcznie. Potrącenie w jego przypadku wynosić więc będzie około 46 tysięcy euro, a więc nieco ponad 210 tysięcy złotych.

Najnowsze