PZPN

i

Autor: materiały prasowe

Certyfikacji Szkółek Piłkarskich

Jak wybrać odpowiednią akademię piłkarską? Specjalny program PZPN daje wiele odpowiedzi

2022-08-24 13:17

Od czasu Euro 2012 w Polsce nasz kraj pokryła gęsta siatka szkółek piłkarskich. A nawet nie tylko szkółek, a wręcz „akademii”. Te ostatnie często różnią się od szkółek… nazwą. Prowadzenie zająć piłkarskich dla młodzieży stało się bowiem bardzo modne, bardzo dochodowe i bardzo popularne. Przyjrzyjmy się bliżej, na czym taka działalność polega i zastanówmy się, czy jest rzeczywiście jakakolwiek różnica między zwykłą „szkółką”, a znacznie poważniej brzmiącą „akademią”.

Popularność piłkarskich szkółek powoduje duże zainteresowanie ich tworzeniem. Ma ono kilka różnych obliczy. Cześć osób zakłada je z chęci piłkarskiego rozwoju młodzieży albo związanej z jakimiś istniejącym klubem, albo skupionej wokół jakiegoś obszaru geograficznego. Drugą motywacją, popularną zwłaszcza wśród byłych piłkarzy, jest chęć kontynuacji swojej piłkarskiej kariery w nowej formule. Coraz częściej jest to też najzwyczajniej w świecie normalny biznes.

Jan Tomaszewski ocenił, czy Polska wyjdzie z grupy na mistrzostwach świata. Zwrócił uwagę na kluczowy szczegół, ważne słowa

Różne powody rozpoczęcia działalności są jednym z czynników wpływających na bardzo duże różnice, jakie możemy zaobserwować w szkółkach piłkarskich. Dotyczą one nie tylko jakości infrastruktury, poziomu umiejętności trenerskich, przyjętej piłkarskiej filozofii, ale nawet tak oczywistej kwestii, jak prawna forma działania.Nie ma odrębnych przepisów regulujących funkcjonowanie podmiotu, jakim jest szkółka piłkarska. Akademie piłkarskie mogą więc funkcjonować w każdej formie przewidzianej przez przepisy polskiego prawa. Najczęściej przyjmują formę stowarzyszenia, stowarzyszenia kultury fizycznej, spółki akcyjnej, sportowej spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub uczniowskiego klubu sportowego.

PKO EKSTRAKLASA odc 02

Jako rodzice często zastanawiamy się nad wyborem właściwego miejsca dla sportowego rozwoju naszych dzieci. Skoro na rynku funkcjonuje tak dużo podmiotów, o tak różnej charakterystyce, to komu możemy zaufać? Przecież właściwy wybór to nie tylko kwestia tego, czy nasze dziecko w przyszłości zagra w Ekstraklasie. Okres spędzony w dziecięcych i młodzieżowych drużynach to przede wszystkim czas niezmiernie ważny dla jego właściwego rozwoju – zarówno fizycznego, jak i psychicznego, a także społecznego. Jeśli więc nie możemy być pewni, że słowo „akademia” gwarantuje nam więcej niż zwykłe „szkółka”, co może nam pomóc w wyborze?

Odpowiedzią na te dylematy jest Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich. Dzięki tej inicjatywie Polskiego Związku Piłki Nożnej wspieranej bardzo mocno przez Ministerstwo Sportu i Turystyki otrzymujemy obiektywne narzędzie porównania różnych funkcjonujących na rynku podmiotów. W czteropoziomowym systemie oceny symbolizowanej kolorem otrzymanej gwiazdki rodzice dostają przewodnik po zawikłanych ścieżkach młodzieżowej piłki.

- Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich pokazuje tworzenie fundamentów, opracowywanie wzorcowych metod postępowania i przekazywanie ich klubom. Sam PZPN nie wyszkoli następców Robert Lewandowskiego, ale dzięki takim programom zapewnia szansę na pełne wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w polskiej młodzieży. Przykładamy do tego dużą wagę, bo wiemy, że zmiany muszą mieć charakter systemowy. Wierzymy, że nasz program tworzy taki właśnie, przyszłościowy system pracy z młodzieżą - mówi Adam Kaźmierczak wiceprezes ds. piłkarstwa amatorskiego PZPN.

Szczegółowe informacje o zasadach certyfikacji, a także spis wszystkich podmiotów wraz z otrzymaną oceną znaleźć można na stronie www2.laczynaspilka.pl/certyfikacja. Pamiętajmy, ważna nie jest nazwa, ale to jaki poziom gwarantuje szkółka naszym dzieciom. Szukajmy podmiotów z certyfikatem niezależnie od tego, czy są „akademiami” czy zaledwie „szkółkami".

Najnowsze