Kazimierz Górski

i

Autor: SE Kazimierz Górski

Kazimierz Górski miałby dziś 100 lat. Po śmierci uhonorowano go jak króla. Wszyscy to zobaczą w telewizji

2021-06-05 9:49

Kazimierz Górski to jedna z postaci, które na zawsze zmieniły polską piłkę nożną. To on doprowadził biało-czerwoną reprezentację do największych sukcesów na międzynarodowych imprezach, jak mistrzostwa świata czy igrzyska olimpijskie. Urodzony w 1921 roku wybitny selekcjoner miałby dzisiaj 100 lat. Zmarł 15 lat temu, ale Polacy o nim nigdy nie zapomnieli i nie zapomną. W setną rocznicę urodzin zorganizowano szereg akcji przypominających sylwetkę tej postaci, a na koniec w telewizji pokazana zostanie szczególna gala.

Uroczysta gala "Urodziłem się dla piłki" jest kulminacyjnym punktem przypadających w tym roku setnych urodzin Kazimierza Górskiego. W widowisku udział wzięła rodzina Trenera Tysiąclecia i wielu zawodników, którzy spotkali go na sportowej drodze.

- Kazimierz Górski był wybitnym szkoleniowcem, świetnym selekcjonerem i wyjątkowym wychowawcą. Przede wszystkim jednak – powszechnie szanowanym człowiekiem. Takich ludzi spotyka się niezmiernie rzadko. Był bardzo spokojną osobą i to okazywało się kluczowe, gdy reprezentacja Polski grała o bardzo wysokie stawki. A wiadomo, że podczas kadencji Górskiego zawsze rywalizowała o te najwyższe. Potrafił reagować na tym samym poziomie emocjonalnym, nawet w sytuacjach kryzysowych - wspomina wybitnego trenera Janusz Jesionek, prezes Fundacji Kazimierz Górskiego, która wraz z Telewizją Polską SA zorganizowała uroczystość.

- Nazwisko Górskiego kojarzy mi się z najwspanialszym okresem w mojej sportowej karierze. Przez 17 lat występowałem w reprezentacji Polski, a przez tych kilka byłem prowadzonej przez pana Kazimierza i - bez cienia przesady - mogę ocenić, że dane mi było bronić wówczas barw narodowych razem ze złotą generacją zawodników w naszym futbolu. W każdej formacji mieliśmy bardzo dobrych piłkarzy, bez wątpienia europejskiego formatu. Tyle tylko, że gdyby nie pan Kazimierz, nie byłoby ani takiej atmosfery, ani zrozumienia, ani jedności, które wypracował nasz selekcjoner. To był wspaniały, naprawdę wyjątkowy człowiek - podkreślił Włodzimierz Lubański, który był pierwszym kapitanem reprezentacji prowadzonej przez Górskiego.

Sonda
Czy Kazimierz Górski to najwybitniejszy polski trener?

Obchody stulecia urodzin trenera mistrzów olimpijskich z 1972 roku i trzeciej drużyny mistrzostw świata 1974 roku rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku, kiedy PKP Intercity uruchomiło połączenie kolejowe między Rzeszowem a Szczecinem pod nazwą "TLK Górski".

Poczta Polska wyemitowała znaczek z podobizną Górskiego, natomiast Mennica Polska wybiła pamiątkowy medal, w limitowanym nakładzie 100 sztuk. Na rynku kolekcjonerskim pojawił się także pamiątkowy banknot o nominale 0 euro, którego emitentami są Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Banknoty Pamiątkowe sp. z o.o., co zapoczątkowało numizmatyczną serię "Orły Górskiego".

Kolejny punkt obchodów to wystawa "Łączy nas Kazimierz Górski", którą do 10 września można obejrzeć w stołecznym Muzeum Sportu i Turystyki. Osobną, pokazującą rozdział życia szkoleniowca dotyczący gry i pracy w Legii Warszawa, prezentuje od 4 marca klubowe muzeum. Nakładem wydawnictwa "Znak" ukazała się biografia pt. "Górski. Wygramy my albo oni".

Gala "Urodziłem się dla piłki" zostanie wyemitowana w TVP2 w sobotę 5 czerwca o godz. 20. Tytuł zaczerpnięto z wypowiedzi legendarnego trenera, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

Najnowsze