Kim jest Marcel Koller? Kandydat na selekcjonera reprezentacji Polski. Marcel Koller: kariera, sukcesy

2022-01-14 17:16
Marcel Koller
Autor: Instagram/Marcel Koller Marcel Koller

Kim jest Marcel Koller? Kandydat na selekcjonera reprezentacji Polski. Marcel Koller: kariera, sukcesy. Kibice reprezentacji Polski gorąco żyją negocjacjami dotyczącymi stanowiska trenera Biało-Czerwonych. Po odejściu Paulo Sousy głównym kandydatem był Adam Nawałka, ale okazało się, że były selekcjoner ma poważnych rywali. Jednym z nich jest Marcel Koller. Szwajcar jest rozpatrywany przez Cezarego Kuleszę jako potencjalny następca portugalskiego zdrajcy. Wielu kibiców z pewnością nie słyszało wcześniej o tym trenerze i zadaje sobie teraz pytanie, kim jest Koller?

Oficjalne rozstanie z Paulo Sousą nastąpiło 29 grudnia. Od tamtej pory trwa poszukiwanie następcy Portugalczyka, a prezes PZPN postanowił, że wybór ogłosi do 19 stycznia. Pierwotnym faworytem był Adam Nawałka, jednak brak pośpiechu Cezarego Kuleszy sprawił, że na jego biurku wylądowały interesujące zagraniczne propozycje. Niedawno głośno było o wizycie Fabio Cannavaro w Warszawie, a prezes polskiej federacji spotkał się z Włochem w restauracji. Wówczas w mediach głośno było o prawdopodobnym zagranicznym selekcjonerze, któremu mieliby towarzyszyć dwaj polscy asystenci. Ostatecznie wstępne negocjacje z mistrzem świata z 2006 r. nie przyniosły porozumienia, a Nawałka stał się faworytem numer jeden. Tym bardziej, że w czwartek wieczorem miał się spotkać z Kuleszą. Wydawało się, że do ustalenia pozostały ostatnie szczegóły, jednak w piątek okazało się, że w grze są też dwaj inni trenerzy. Jednym z nich ma być Marcel Koller.

Cezary Kulesza komentuje najnowsze doniesienia ws. selekcjonera! Prezes PZPN przekazał piekielnie ważne informacje

Paulo Sousa niesamowicie namieszał na niespełna 3 miesiące przed barażami:

Kim jest Marcel Koller? Kandydat na selekcjonera reprezentacji Polski. Marcel Koller: kariera, sukcesy

Marcel Koller urodził się 11 listopada 1960 r. w Zurychu. Przez całą piłkarską karierę związany był z miejscowym Grasshoppersem, w barwach którego występował przez 25 lat. Zaczynał jako junior w 1972 r. i razem z klubem zdobył siedem tytułów mistrzowskich, pięć pucharów kraju i Superpuchar Szwajcarii w 1989 r. W 1982 r. zadebiutował w reprezentacji, a przez czternaście lat zaliczył łącznie 56 występów w kadrze. Był uczestnikiem Euro 1996, a po zakończeniu kariery piłkarskiej natychmiast skupił się na roli trenera.

Kto śladami Matty’ego Casha? To oni są blisko reprezentacji Polski

Już w 1997 r. objął drugoligowy FC Wil. W styczniu 1999 r. trafił do FC Sankt Gallen i w sezonie 1999/00 doprowadził ten klub do pierwszego mistrzostwa Szwajcarii od 96 lat. Sezon później wywalczył wicemistrzostwo kraju, a w styczniu 2002 r. przeniósł się do ukochanego Grasshoppersu Zurych. Z nim, ponownie po półtora roku, cieszył się z mistrzowskiego tytułu w sezonie 2002/03. Następnie Koller trafił do Niemiec, gdzie prowadził FC Koeln. Razem z zespołem z Kolonii spadł z Bundesligi, ale dał wówczas szansę m.in. Lukasowi Podolskiemu. Po roku przerwy objął Vfl Bochum, gdzie spędził ponad 4 lata. We wrześniu 2009 r. rozstał się z tym klubem i zaczęła się jego życiowa przygoda.

Koller przez dwa lata był bezrobotny, ale w październiku 2011 r. został selekcjonerem reprezentacji Austrii. Praca w tej roli trwała aż do końca 2017 r. Przez sześć lat pracy w roli trenera Austriaków doprowadził drużynę na Euro 2016 i na najwyższą pozycję w historii w rankingu FIFA - 10. miejsce w 2016 r. Po zakończeniu współpracy z austriacką federacją doświadczony trener wrócił do Szwajcarii, gdzie w sierpniu 2018 r. objął FC Basel. W najbardziej znanym szwajcarskim klubie pracował przez 2 lata, a w 101 spotkaniach osiągnął średnią 2 punktów na mecz.

Sonda
Kto powinien zastąpić Paulo Sousę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze