Lewandowski i jego koledzy z kadry powinni klękać przed meczami? Mamy sondaż i ostre stanowisko Tomaszewskiego

2021-09-16 12:17
Skandal na meczu Polska - Anglia
Autor: Cyfra Sport Skandal na meczu Polska - Anglia

Czy polscy piłkarze powinni klękać przed meczami tak, jak robią to Anglicy? To zachowanie przed pierwszym gwizdkiem jest szeroko komentowane nie tylko w naszym kraju. Zleciliśmy więc sondaż w tej sprawie. Przypomnijmy, że angielscy piłkarze od wielu miesięcy praktykują klękanie, które jest wyrazem wsparcia dla osób dotkniętych rasizmem. Nasz sondaż jednoznacznie wskazuje, co myślą o tym Polacy. Instytut Badań Pollster zapytał ponad 1000 osób, czy nasi piłkarze również powinni klękać przed meczami. Wyniki sondażu prezentujemy poniżej. Głos w tej sprawie zabrał także legendarny bramkarz reprezentacji Polski, Jan Tomaszewski.

Na początku września Polska mierzyła się z Anglią w meczu grupowym eliminacji mistrzostw Świata 2022. Wiele emocji wywołało zachowanie Anglików przed spotkaniem i reakcja kibiców zebranych na PGE Narodowym. Chodzi o klękanie przed meczami, które Anglicy praktykują od wielu miesięcy, a jest ono wyrazem wsparcia dla osób dotkniętych rasizmem.

O zachowaniu Anglików oraz reakcji na to polskich kibiców mówi się sporo nawet po zakończeniu meczu. Gdy nasi rywale przyklęknęli, aby wesprzeć osoby walczące z rasizmem, wielu kibiców zebranych na PGE Narodowym zaczęło gwizdać. Takie zachowanie nie spodobało się m.in. Robertowi Lewandowskiemu, który był wyraźnie zniesmaczony gwizdami na trybunach. Polscy piłkarze jednak nie klękają, co nie oznacza, że nie sprzeciwiają się rasizmowi. W momencie, gdy ich rywale przyklęknęli, nasi zawodnicy wskazywali na naszywkę „respect” (ang. szacunek) na swoich koszulkach, co, zdaniem wielu, jest wystarczającym gestem. Pojawiła się jednak dyskusja na temat tego, czy aby na pewno Polacy nie powinni również zacząć klękać. Niżej przedstawiamy sondaż przeprowadzony dla "Super Expressu", w którym Polacy odpowiedzieli na to pytanie.

Jan Tomaszewski bezlitosny dla Wojciecha Szczęsnego. Mówi o rezygnacji z kadry

Zobacz, jak Polacy cieszyli się po golu strzelonym Anglikom:

Czy polscy piłkarze powinni klękać przed meczami? Polacy w większości na „nie”

Po wydarzeniach na PGE Narodowym można było sądzić, że przeciwko klękaniu będzie zdecydowana większość Polaków. Sondaż Instytutu Badań Pollster pokazuje jednak, że odpowiedź nie jest tak oczywista, a duża część społeczeństwa jest za tym, aby Biało-Czerwoni poszli w ślady „Synów Albionu”. Na pytanie „Angielscy piłkarze klękają przed meczem w ramach walki z rasizmem. Czy Polscy piłkarze też powinni tak robić?” Większość, bo 62% pytanych, którzy mają wyrobione zdanie na ten temat, odpowiedziało przecząco. Za klękaniem Biało-Czerwonych opowiedziało się natomiast 38% pytanych. Poniżej prezentujemy pełne wyniki sondażu:

Angielscy piłkarze klękają przed meczem w ramach walki z rasizmem. Czy Polscy piłkarze też powinni tak robić?

  • Zdecydowanie tak: 15%
  • Raczej tak: 23%
  • Raczej nie: 25%
  • Zdecydowanie nie: 37%

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 13-14.09.2021 roku metodą CAWI na próbie 1048 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.

Jan Tomaszewski zdecydowanie przeciwny klękaniu przed meczami

Głos w tej sprawie zabrał również Jan Tomaszewski, były reprezentant Polski. Legendarny bramkarz stanowczo stwierdził, że klękanie Polaków przed meczami nie ma sensu. – Przepraszam, ale dlaczego my mamy klękać? Jakimi my jesteśmy rasistami? Czy my byliśmy kolonistami, wykorzystując kolonię dla swoich celów? To sprawa Anglików – powiedział Tomaszewski w rozmowie z „Super Expressem”

Były bramkarz pochwalił zachowanie Roberta Lewandowskiego, ale jego zdaniem wskazanie na naszywkę z napisem „respect” jest w pełni wystarczające. – Robert zachował się fenomenalnie. Pokazał „respect” na rękawku, szanujemy. Chcemy wyrzucić rasizm z boiska, ze swojego życia, ale klękać? Nie rozumiem dlaczego. Anglicy mieli tyle kolonii, tyle wyzyskiwali ludzi, że jak chcą to niech się nawet kładą krzyżem i niech leżą pół godziny, bo na to widocznie zasłużyli – dodał.

Sonda
Czy Polacy awansują na mistrzostwa świata
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze