Fernando Santos

i

Autor: Cyfra Sport Fernando Santos

Kłopoty selekcjonera

Powołania na marcowe mecze reprezentacji coraz bliżej, a Fernando Santos czuje się jak w... szpitalu

2023-03-01 9:49

Niewiele ponad trzy tygodnie pozostały do inauguracyjnego meczu Polaków w eliminacjach EURO 2024. Lada dzień Fernando Santos roześle powołania do wybrańców grających poza Polską. Na razie jednak przy wielu nazwiskach musi stawiać – mniejszy bądź większy znak zapytania. Wszystko za sprawą (nie)dyspozycji zdrowotnej wielu kandydatów do gry przeciwko Czechom (24 marca) i Albanii (trzy dni później). Od połowy stycznia Portugalczyk bombardowany jest informacjami mogącymi jemu i fanom jeżyć włosy na głowie.

Przede wszystkim istnieje niebezpieczeństwo utraty dwóch arcyważnych ogniw w linii ataku. Bardzo prawdopodobne jest – zwłaszcza po poniedziałkowym wystąpieniu Massimiliano Allegriego – że z rekonwalescencją na mecze eliminacyjne nie zdąży Arkadiusz Milik, choć pierwotnie zapowiadano dwutygodniową przerwę. Jeszcze więcej emocji kibiców wywołała informacja o kontuzji (naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda w lewej nodze) Roberta Lewandowskiego. W najgorszym scenariuszu kapitan kadry – do tej pory imponujący żelaznym zdrowiem – do gry w barwach Barcelony wróci ledwie na pięć dni przed spotkaniem z Czechami!

Nie ma pewności, czy po artroskopii na czas stanie na nogi dotychczasowy lider reprezentacyjnej defensywy, Kamil Glik. Alternatywą dlań mógłby być mający już za sobą debiut w kadrze Kamil Piątkowski, zbierający niezłe recenzje w Gent, ale 2,5 tygodnia temu uraz przerwał dobrze rozwijającą się przygodę z belgijskim klubem.

Ból łydki jest powodem przerwy w treningach Krystiana Bielika. Przewidywany powrót do gry w jego przypadku to połowa marca. Inny kandydat do gry w środku pola, Szymon Żurkowski, po przeprowadzce do Spezii w nowych barwach rozegrał tylko 7 minut; potem pojawiły się u niego bóle kręgosłupa.

Nieznany jest termin powrotu na boiska Jakuba Modera po ubiegłorocznym zerwaniu więzadeł krzyżowych. Cień nadziei – wbrew wieściom o konieczności kilkutygodniowej rehabilitacji – pojawił się jedynie w przypadku Sebastiana Szymańskiego. Może on być gotowy do gry już w przyszłym tygodniu.

Sonda
Kto powinien zastąpić Roberta Lewandowskiego w ataku Biało-Czerwonych, gdyby kapitan nie wyleczył się na mecze eliminacyjne?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze