Autor: Cyfrasport Robert Lewandowski

Dokonania asa drużyny narodowej

Robert Lewandowski śrubuje rekord w reprezentacji Polski. Zobacz liczby kapitana w kadrze

2023-03-28 2:41

To był szczególny mecz dla Roberta Lewandowskiego. W starciu z Albanią (1:0) w eliminacjach EURO 2024 po raz 140 zagrał w reprezentacji Polski. Jest rekordzistą pod względem występów jak i strzelonych goli. Jak wygląda zatem jego dorobek w drużynie narodowej? Tak przedstawią się dokonania kapitana kadry w ekipie "Biało-czerwonych"

W reprezentacji Polski zadebiutował 10 września 2008 roku w spotkaniu z San Marino (2:0) w eliminacjach MŚ. Trener Leo Beenhakker wpuścił go na boisko w 59. minucie, a osiem minut później "Lewy" cieszył się z pierwszego trafienia w narodowych barwach, ustalając wynik na 2:0.

Jubileuszowy 50. występ przypadł na towarzyską potyczkę z Urugwajem w Gdańsku (1:3) w listopadzie 2012. Mecz numer 75 to także towarzyski pojedynek z Finlandią we Wrocławiu w marca 2016.

Setny występ miał miejsce 11 października 2018 w przegranym 2:3 meczu Ligi Narodów z Portugalią w Chorzowie. W żadnym z nich nie wpisał się na listę strzelców.

W kadrze zdobył 78 bramek. Od 2014 roku Lewandowski jest kapitanem reprezentacji Polski. Dotychczas wyprowadzał kolegów na boisko 79-krotnie. To najlepszy wynik w historii polskiego futbolu.

Liczby Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski:

0 - czerwone kartki

1 - bramka samobójcza (z Hiszpanią w Murcji - 8.06.2010)

2 - niewykorzystane rzuty karne, gole w mistrzostwach świata

4 - trafienia w jednym meczu (z Gibraltarem - 7.09.2014)

6 - hat-tricki

7 - gole w pięciu wielkich turniejach (ME 2012, 2016, 2021, MŚ 2018, MŚ 2022); seria meczów ze zdobytym golem (30.06.2016-10.06.2017)

9 - trenerzy, którzy go prowadzili; żółte kartki; numer na koszulce, z jakim regularnie występuje

11 - seria meczów bez bramki (06.06.2009-20.01.2010)

13 - gole z rzutów karnych; razy wchodził na boisko z ławki rezerwowych; numer z debiutu