Reprezentacja Polski

i

Autor: Cyfra Sport Reprezentacja Polski

Ważne informacje

UEFA szykuje dużą zmianę w eliminacjach MŚ. Reprezentacja Polski może na tym zyskać!

2023-01-28 12:25

Reprezentacja Polski w marcu 2023 roku rozpocznie eliminacje do EURO 2024, ale światowe organizacje piłkarskie już muszą planować eliminacje do mistrzostw świata 2026. Poszerzenie mundialu do 48 drużyn sprawia, że teoretycznie łatwiej będzie się na nie dostać również europejskim drużynom. UEFA, która odpowiada za eliminacje, planuje wprowadzić w nich pewne zmiany.

Reprezentacja Polski na mundial w Katarze awansowała ostatecznie po wygranym barażu ze Szwecją. Tam znaleźliśmy się dzięki temu, że w grupie eliminacyjnej zajęliśmy drugie miejsce, a wyprzedziła nas jedynie Anglia. Nadchodzące zmiany mogą jednak sprawić, że Polacy będą mieli łatwiejszą drogą na mundial, choć sami muszą także o odpowiednio wysokie miejsce w rankingu.

Reprezentacja będzie miała ułatwione wejście na MŚ?

Rozszerzenie mistrzostw świata do 48 drużyn sprawia, że na mundialu pojawi się 16, a nie jak dotychczas 13 europejskich drużyn. Taka zmiana zaś sprawia, że UEFA chce zmienić nieco rozgrywane eliminacje – zamiast 10 grup eliminacyjnych, ma pojawić się ich 12 (6 grup 5-zespołowych i 6 grup 4-zespołowych). A obecnie w rankingu europejskim to właśnie reprezentacja Polski jest na 12. miejscu.

Oznacza to, że jeśli Polska utrzyma 12. pozycję w rankingu europejskich drużyn, to będzie miała ułatwione zadanie przy eliminacji mundialu 2026. Wówczas bowiem znalazłaby się w pierwszym koszyku i ominęłaby drużyny pokroju Francji, Anglii, Niemiec czy Hiszpanii. Losowanie grup eliminacyjnych mistrzostw świata 2026 odbędą się najpewniej w drugiej połowie 2024 roku. Póki co, przed reprezentacją przejętą niedawno przez Fernando Santosa eliminacje Euro 2024, które ruszają już w marcu.

Cezary Kulesza po wyborze Fernando Santosa na selekcjonera
Najnowsze