Pożegnanie Krzysztofa Nowaka

i

Autor: archiwum se.pl

Wolfsburg - Bayern: Kibice pamiętają o Krzysztofie Nowaku. Kim był?

2015-08-03 15:17

Podczas Superpucharu Niemiec spiker kończąc wyczytywanie składu gospodarzy, wywołał nazwisko Krzysztofa Nowaka. Kim był piłkarz, którego otoczono w Niemczech kultem? Jak umarł? Co osiągnął? Sport.se.pl przypomina historię reprezentanta Polski.

Spiker najpierw wyczytał podtsawowy skład VfL Wolfsburg, potem ławkę rezerwowych, a na koniec nazwisko Polaka. Na trybunach wielu kibiców miało na sobie nazwisko Nowak. Utalentowany piłkarz przyszedł do Wolfsburga w 1998 roku z Brazylii, gdzie występował razem z Mariuszem Piekarskim. Stworzył tam polskie trio, razem z Waldemarem Krygierem i Andrzejem Juskowiakiem. Zagrał w 83 meczach Bundesligi, dla "Wilków" zdobył 10 bramek.

Wolfsburg - Bayern: Guardiola szarpał Lewandowskiego!

Kariera nagle została przewana w 2001 roku. U piłkarza wykryto ALS - bardzo groźną chorobę układu nerwowego, obajawiającą się zwiotczeniem i zanikiem mięśni. Od tego momentu poiruszał się na wózku, a jego stan stopniowo się pogarszał. W międzyczasie powstała fundacja jego imienia, pomagająca chorym. Nowak zmarł 26 maja 2005 roku. Został pochowany w Wolfsburgu. Kibice zrobili z niego ikonę klubu i nigdy nie zapomną Krzysztofa Nowaka.

W reprezentacji Polski Nowak zagrał 10 razy. Strzelił jedną bramkę - Gruzji.

 

Najnowsze