Mecz piłkarski

Autor: Bartosz Orliński Mecz piłkarski

Spektakularne zwycięstwo Olympique Marsylia nad Ajax Amsterdam 4:3

2023-12-01 7:00

W dniu 30-11-2023 na stadionie Orange Vélodrome w Marsylii odbył się mecz grupy Grupa B Ligi Europy pomiędzy drużynami OM Olympique Marsylia i Ajaxem Amsterdam. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 21:00. Wynik tego pojedynku to: OM Olympique Marsylia wygrywa 4:3 z Ajaxem Amsterdam.

Poprzednie mecze OM Olympique Marsylia - Ajax Amsterdam

W ostatnim czasie między Olympique Marsylia a Ajaxem Amsterdam odbył się jeden mecz. Spotkanie to miało miejsce na stadionie Johan Cruijff Arena w Amsterdamie w dniu 21 września 2023 roku. Wynik tego meczu to remis 3:3, gdzie Ajax Amsterdam zdobył 3 bramki, a OM Olympique Marsylia również zdobył 3 bramki.

W pierwszej połowie wczorajszego meczu OM Olympique Marsylia z Ajaxem Amsterdam, który odbył się w Marsylii, gospodarze zdobyli dwie bramki. W 9 minucie Aubameyang strzelił gola dla OM Olympique Marsylia, a w 26 minucie Mbemba podwyższył wynik po asyście Claussa. Jednak Ajax Amsterdam również pokazał swoją siłę i odpowiedział dwoma golami. W 10 minucie Brobbey zdobył bramkę po asyście Berghuisa, a w 30 minucie ponownie to samo duo - Brobbey i Berghuis - przyczynili się do strzelenia gola dla Ajaxa Amsterdam. Po pierwszej połowie wynik był remisowy - OM Olympique Marsylia 2 Ajax Amsterdam 2.

W drugiej połowie wczorajszego meczu pomiędzy OM Olympique Marsylia a Ajaxem Amsterdam padły kolejne bramki.

Pierwsza połowa zakończyła się remisem 2:2. Na początku drugiej połowy, w 46 minucie, trener Ajaxa Amsterdam dokonał zmiany w składzie - Hlynsson wszedł na boisko, zastępując Carlosa Forbsa. Już w kolejnej minucie, w 47. , OM Olympique Marsylia objęło prowadzenie dzięki bramce Aubameyanga po asyście Harita. W 63 minucie doszło do czerwonej kartki dla Stevena Berghuisa z drużyny Ajax Amsterdam za faul. W odpowiedzi na to, trener OM Olympique Marsylia dokonał zmiany - Ndiaye wszedł na boisko, zastępując Correę.

W dalszej części meczu arbiter ukarał żółtymi kartkami Renana Lodiego z OM Olympique Marsylia oraz Kennetha Taylora i Kristiana Hlynssona z Ajaxu Amsterdam za faule. W 76 minucie arbiter pokazał żółtą kartkę również Kristianowi Hlynssonowi z drużyny Ajax Amsterdam za faul. W odpowiedzi na to trener Ajaxu dokonał dwóch zmian - Akpom wszedł na boisko, zastępując Taylora, a Martha zastąpił Sosę. W 79 minucie Ajax Amsterdam zdobył bramkę, której autorem był Akpom po asyście Hlynssona. W 87 minucie trener OM Olympique Marsylia dokonał trzech zmian - Murillo wszedł na boisko, zastępując Lodiego, Ounahi zastąpił Harita, a Vitinha zastąpił Veretouta.

W doliczonym czasie gry, w 90+3 minucie Aubameyang zdobył swoją drugą bramkę na tym meczu. W odpowiedzi na to arbiter ukarał żółtą kartką Benjamina Tahirovicia z Ajaxu Amsterdam za niesportowe zachowanie. W ostatnich minutach meczu trener Ajaxu Amsterdam dokonał dwóch zmian - Banel wszedł na boisko, zastępując Tahirovicia, a Salah-Eddine zastąpił Brobbeya. Natomiast trener OM Olympique Marsylia dokonał jednej zmiany - Meite wszedł na boisko, zastępując Aubameyanga. Ostatecznie cały mecz zakończył się wynikiem: OM Olympique Marsylia 4 : 3 Ajax Amsterdam.

Statystyki obu zespołów po ich wspólnym meczu wyglądają w sposób następujący:

Zespół Marseille rozegrał 5 meczów w fazie grupowej Ligi Europy. Wygrali 3 z nich, zremisowali 2 i nie przegrali żadnego. Zdobyli w sumie 14 goli, z czego 9 na swoim boisku i 5 na wyjazdach. Najwyższy wynik jaki osiągnęli na własnym boisku to 3-1, a na wyjazdach to 0-2. Średnia ilość zdobywanych przez Marseille goli na mecz wynosi 2.8. Zespół Ajax rozegrał natomiast 7 meczów w ramach Ligi Europy.

W fazie grupowej zagrali 5 spotkań, a wcześniej jeszcze dwa. Wygrali tylko jeden mecz, zremisowali dwa i przegrali cztery. Zdobyli w sumie 11 goli, z czego trzy na własnym boisku i osiem na wyjazdach. Najwyższy wynik jaki udało im się osiągnąć na wyjazdach to 1-4. Średnia ilość zdobywanych przez Ajax goli na mecz wynosi 1.6.

Tabela Grupa B:

Drużyna Wygrane Remisy Przegrane Strzelone Bramki Stracone Bramki Różnica Bramek Punkty
1 OM Olympique Marsylia 3 2 0 14 9 5 11
2 Brighton 3 1 1 9 5 4 10
3 AEK Athens 1 1 3 5 9 -4 4
4 Ajax Amsterdam 0 2 3 7 12 -5 2

Liga Europy - Następne mecze obydwóch zespołów:

Po rozegranym meczu między OM Olympique Marsylia a Ajaxem Amsterdam, oba zespoły mają już zaplanowane kolejne spotkania. Mecz Brighton z OM Olympique Marsylia odbędzie się 14 grudnia 2023 roku o godzinie 21:00 na stadionie The American Express Community w Falmer. Natomiast Ajax Amsterdam zmierzy się z AEK Athens tego samego dnia o tej samej porze na stadionie Johan Cruijff Arena w Amsterdamie.