Igrzyska olimpijskie, medale, Paryż 2024

i

Autor: mat pras Medale IO 2024

A to niespodzianka!

Tak wyglądają medale igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu. Ich skład jest niezwykle zaskakujący

2024-02-08 19:50

Komitet organizacyjny igrzysk w Paryżu (26 lipca – 11 sierpnia 2024) zaprezentował jak będą wyglądać medale wręczane sportowcom podczas tegorocznych letnich zmagań olimpijskich. Konstrukcja jest efektowna i interesująca, tym bardziej że zawiera nieoczekiwany dodatek.

Medale zaprojektował paryski dom jubilerski Chaumet. Z przodu widnieje napis Paris 2024. Na rewersie znajduje się starożytna grecka bogini zwycięstwa - Nike. Zostaną wykonane z metalu pochodzącego z recyklingu. Mennica Paryska wyprodukuje 5084 krążki - około 2600 na igrzyska olimpijskie i 2400 na paraolimpijskie. Ich nadwyżka trafi do muzeów lub zostanie zlicytowana.

Złote medale są... srebrne

Złote medale ważą 529 gramów. Zostały wykonane ze srebra i są pokryte sześcioma gramami złota. Srebrne medale ważą 525 gramów, a brązowe 455 g. Są stopem miedzi, cyny i cynku.

Znakomita polska sportsmenka urodziła dorodnego synka. Wielka radość, poznaliśmy imię dziecka

Jak się okazuje, w składzie metalu użytego do produkcji krążków są fragmenty... Wieży Eiffla. Kawałki żelaza, które pochodzą z obiektu będącego symbolem Francji ważą 18 gramów. Według Joachima Roncina, kierownika projektu w komitecie organizacyjnym igrzysk, kawałki metalu wycięto z dźwigarów i innych elementów podczas remontu Wieży Eiffla.

– Koncepcja pojawiła się po kilku dyskusjach. Zdaliśmy sobie sprawę, że na całym świecie znany jest symbol Francji, Wieża Eiffla. Marzenie stało się rzeczywistością. Kawałek metalu z Wieży Eiffla będzie w każdym medalu – powiedział Roncin. – Zdobycie złotego medalu jest czymś niesamowitym. Chcieliśmy jednak dodać ten francuski akcent i pomyśleliśmy, że fragment Wieży będzie wisienką na torcie. Posiadanie tego kawałka to kawałek historii – dodał.

„Serce mi pęka”. Łukasz Kaczmarek przeprasza za to, co się stało z Zaksą, kibice przyjmą to z wielkim smutkiem

Sześciokątny, wypolerowany kawałek żelaza wzięty z kultowego obiektu będzie osadzany w każdym złotym, srebrnym i brązowym medalu. Paryscy medaliści zabiorą ze sobą kawałek Francji i jej historii do domu.

Anita Włodarczyk: do końca życia nie zapomnę startów na igrzyskach
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze