Fortuna Puchar Polski 2021/22 rozpocznie się meczem Ruchu Zdzieszowice z Zagłębiem Sosnowiec. 4-ligowa drużyna gospodarzy jest jednym z kilkunastu zespołów spoza szczebla centralnego, które biorą udział w głównej fazie pucharowych rozgrywek. Spośród nich największe zainteresowanie wywołuje występ Wieczystej Kraków, w której składzie grają byli reprezentanci Polski – Radosław Majewski i Sławomir Peszko, a trenerem tego klubu jest słynny Franciszek Smuda. Oczywiście takie drużyny wydają się stać na straconej pozycji w starciu z ekstraklasowymi klubami, jednak w Pucharze Polski nie raz dochodziło do sporych sensacji. Choćby w zeszłym roku, gdy do finału awansowała 1-ligowa Arka Gdynia.
Przemysław Frankowski podbija Lens. Jacek Bąk szczerze o kadrowiczu we Francji
Tegoroczny Puchar Polski będzie pierwszym pod patronatem nowego prezesa PZPN, Cezarego Kuleszy. Finał powraca po 2 latach przerwy na Stadion Narodowy, a tak Cezary Kulesza walczył o stanowisko
Sensacja się opłaca
Do grona głównych faworytów należy zaliczyć przede wszystkim czołowe kluby Ekstraklasy – Legię Warszawa, Lecha Poznań, Lechię Gdańsk, Pogoń Szczecin, Piasta Gliwice, Śląsk Wrocław i obrońcę tytułu, Raków Częstochowa. Wszystkich 64 uczestników tegorocznego Pucharu Polski dzieli od finału „jedynie” 5 rund. Im dalej dotrze dana drużyna, tym większe pieniądze za to otrzyma. Pula do podziału w edycji 2021/22 wynosi tyle samo, co w poprzedniej, a jest to 10 milionów złotych! Znaczną część z tej sumy zainkasuje zwycięzca pucharu, który zgarnie połowę tej kwoty. Właśnie takie pieniądze zarobił w zeszłym sezonie Raków Częstochowa.
Kibice bezlitośnie kpią z reprezentanta Polski. Wziął ślub, ale miał "wziąć garniutur po starym"
5 milionów złotych dla zwycięzcy to bardzo dużo, większość klubów PKO BP Ekstraklasy znacznie powiększyłaby swój budżet dzięki takiej sumie. Na nieco mniejsze pieniądze mogą liczyć drużyny, które odpadną w drodze po sukces, jednak dalej są to wartościowe kwoty. Finalista PP zainkasuje 760 tysięcy złotych, a półfinaliści zgarną do kasy po 380 tys. Zespoły odpadające w ćwierćfinale otrzymają 190 tysięcy, a awans do 1/8 finału jest wart 90 tys. Przegrani z 1/16 zarobią 45 tysięcy, a porażka w pierwszej centralnej rundzie została wyceniona na 15 tys. Warto dodać, że kluby awansujące z okręgowych pucharów otrzymały za swój sukces po 40 tysięcy złotych, a ich rywale z finału 10 tys. Łącznie PZPN przeznacza na pucharowe rozgrywki 10 milionów złotych!