Oto najlepsi młodzieżowcy w Ekstraklasie. Jeden jest absolutnym DEBEŚCIAKIEM

2021-01-28 0:00 MaSz
Kacper Kozłowski
Autor: SZYMON GÓRSKI/SUPER EXPRESS Kacper Kozłowski

Początek ubiegłego roku rozpoczął się dla niego koszmarnie. Uczestniczył w wypadku przez który stracił kilka miesięcy. Jesienią wskoczył do składu Pogoni i końcówka roku już należała do niego. Dostał nagrodę „Młodzieżowiec grudnia” przyznawaną przez PKO Banki Polski Ekstraklasę. Czy pomocnik Pogoni Kacper Kozłowski będzie w przyszłości bohaterem głośnego transferu?

Od sezonu 2019/20 obowiązuje przepis, że każdy zespół ekstraklasy musi wystawiać młodzieżowca. Okazuje się, że dzięki temu pomysłowi pokazało się wielu obiecujących piłkarzy. W poprzedniej edycji „Młodzieżowcem sezonu” został wybrany Michał Karbownik z Legii (rok wcześniej najlepszy był Patryk Dziczek z Piasta), który trafił do Brighton za ok. 6 mln euro. Do tego samego klubu powędrował także Jakub Moder z Lecha, który kosztował 11 mln euro. Może kolejnym piłkarzem sprzedanym za duże pieniądze będzie właśnie Kacper Kozłowski o którym już od dawna mówi się, że to materiał na dużej klasy piłkarza.

Marek Papszun nie może się doczekać startu ligi! Jaki jest cel Rakowa?

Możliwości „Koziołka” zauważył trener Pogoni Kosta Runjaić. Piłkarz debiutował u niego przed dwoma laty. Jesienią reprezentant Polski juniorów był objawieniem rozgrywek. Pojawiły się kolejne sygnały o zainteresowaniu zagranicznych klubów. - Jeśli miałbym odchodzić z Pogoni, to tylko za granicę - powiedział na łamach „Super Expressu”. - Nie musi to być i pewnie nie będzie żadna potęga, ale klub w którym nabiorę seniorskiego doświadczenia na zachodzie, a wtedy będę mógł podbijać Europę - tłumaczył. Jaka liga odpowiada młodemu graczowi? Przyznał, że w przyszłości chciałby spróbować sił we Włoszech. W jego ocenie rozgrywki w tym kraju są dobre pod względem rozwoju. Kozłowski chce bowiem doskonalić technikę i taktykę.

Kacper Kozłowski

Wiek: 18 lat

Wzrost: 177 cm, waga: 67 kg

Pozycja: pomocnik

Klub: Pogoń Szczecin

Mecze/gole w Ekstraklasie: 13/0

Wraca Ekstraklasa! Już 28 stycznia specjalny dodatek do "Super Expressu"

Młodzieżowiec sierpnia. Mateusz Praszelik debiutował w Legii, z którą w ubiegłym sezonie zdobył tytuł. Jednak nie przedłużył umowy i trafił do Ślaska, gdzie jest kluczowym graczem. Premierowego gola zdobył z Jagiellonią po efektownym rajdzie przez pół boiska. Oddał w rundzie 18 strzałów, z czego cztery były celne. Miał cztery asysty - najwięcej spośród młodzieżowców. Popełniono na nim 34 faule (drugi wynik wśród młodych graczy).

Mateusz Praszelik

Wiek: 21 lat

Wzrost: 184 cm, waga: 74 kg

Pozycja: pomocnik

Klub: Śląsk Wrocław

Mecze/gole w Ekstraklasie: 17/1

Jan Urban docenia ich klasę. Mówi, że są bezczelni. Pojadą na EURO?

Młodzieżowiec września. Ważna postać w ekipie trenera Marcina Brosza u którego debiutował przed trzema laty. Adrian Gryszkiewicz jest skuteczny w obronie, gdzie odebrał 129 piłek przeciwnikom. Pod tym względem był najlepszym młodzieżowcem. Wygrał także 107 pojedynków w defensywie, zaliczył 684 podania i 24 faule - we wszystkich tych kategoriach dało mu to drugą pozycję wśród młodych zawodników.

Adrian Gryszkiewicz

Wiek: 22 lata

Wzrost: 185 cm, waga: 81 kg

Pozycja: obrońca

Klub: Górnik Zabrze

Mecze/gole w Ekstraklasie: 45/0

Prezes Ekstraklasy nie ma wątpliwości. Marcin Animucki w wywiadzie ocenia POTENCJAŁ ligi

Młodzieżowiec października. Karol Niemczycki to odkrycie rundy jesiennej. Trener Cracovii Michał Probierz nie miał obaw i postawił na obiecującego golkipera, który zagrał we wszystkich 14 spotkaniach i to w pełnym wymiarze czasowym. Popisywał się udanymi interwencjami. W niektórych sytuacjach sprzyjało mu szczęście, ale trzeba podkreślić, że miał najwięcej obronionych strzałów w całej lidze. Uczestnik MŚ do lat 20, które w 2019 roku rozegrano w Polsce. Jesienią dostał powołanie do reprezentacji młodzieżowej.

Karol Niemczycki

Wiek: 22 lata

Wzrost: 190 cm, waga: 84 kg

Pozycja: bramkarz

Klub: Cracovia

Mecze w Ekstraklasie: 14

Sebastian Mila nie ma wątpliwości. To ten zespół zdobędzie mistrzostwo Polski!

Młodzieżowiec listopada. Kacper Chodyna przebojem wdarł się do składu Zagłębia (11 meczów, 2 bramki). Błysnął w meczu wyjazdowym z Wisłą Kraków, gdy w końcówce przebiegł za akcją na sprincie ponad 70 metrów i na koniec strzelił zwycięskiego gola! W sumie jesienią oddał na bramkę cztery strzały, z czego dwa były celne. Jako boczny obrońca często posyłał piłkę na pole karne. To go wyróżnia na tyle innych młodzieżowców. Wykonał 42 dośrodkowania, w tym 9 celnych.

Kacper Chodyna

Wiek: 22 lata

Wzrost: 176 cm, waga: 69 kg

Pozycja: obrońca

Klub: Zagłębie Lubin

Mecze/gole w Ekstraklasie: 12/2

* Dane statystyczne młodzieżowców z rundy jesiennej: Twitter PKO BP Grajmy razem

Piłkarz Ekstraklasy pół roku walczył z bólem. Teraz wraca do gry!

Dodatek na rundę wiosenną Ekstraklasy 28 stycznia wraz z "Super Expressem"!

Dodatek Super Ekstraklasa
Autor: SE Dodatek Super Ekstraklasa już 28 stycznia z "Super Expressem"
Najnowsze