Christian Eriksen

i

Autor: JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News

Christian Eriksen powróci na boisko?! Kluczowe dni dla Duńczyka

2021-07-03 15:56

Choć Euro 2021 wchodzi powoli w decydującą fazę, wciąż najważniejszym, a jednocześnie najbardziej przerażającym wydarzeniem całego turnieju była reanimacja Christiana Eriksena podczas meczu Dania-Finlandia. Piłkarz Interu Mediolan nieatakowany przez nikogo upadł na murawę i tylko dzięki znakomitej pracy wykonanej przez służby medyczne wyszedł z tego bez praktycznie żadnego szwanku. 29-latek czuje się już dobrze i regeneruje się w rodzinnych stronach, ale wg doniesień włoskich dziennikarzy, najbliższe dni będą dla niego niezwykle ważne. Już niebawem powinniśmy bowiem poznać odpowiedź na pytanie czy Duńczyk będzie mógł powrócić do zawodowego uprawiania sportu.

Przypomnijmy, że do całej sytuacji doszło podczas meczu fazy grupowej pomiędzy Danią a Finlandią. W czasie doliczonym do pierwszej połowy Eriksen nieatakowany przez nikogo nagle upadł na murawę. Z pomocą jako pierwszy pospieszył mu kapitan Duńczyków Simon Kjaer, a chwilę później przy piłkarzu pojawiły się służby medyczne. W pewnym momencie sytuacja wydawała się dramatyczna, 29-latek był bowiem reanimowany na murawie. Ostatecznie wszystko skończyło się jednak szczęśliwie, a gwiazda duńskiej reprezentacji jeszcze na boisku odzyskała przytomność. W kolejnych dniach zawodnik Interu Mediolan dochodził do zdrowia, przechodząc również szereg badań. 29-latek przeszedł także zabieg wszczepienia rozrusznika serca.

EURO 2020: Szwecja 3-2 Polska. Kulisy spotkania l Futbologia

Co dalej z karierą Eriksena?

Choć cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie, wciąż nie wiadomo czy Eriksen będzie mógł kontynuować sportową karierę. Wg włoskiego dziennika „La Gazetta dello Sport” decydującym dla Duńczyka dniem może okazać się 12. lipca. To wtedy piłkarz ma stawić się w Mediolanie aby porozmawiać z nowym szkoleniowcem, Simone Inzaghim, a także przejść szczegółowe badania mające dać odpowiedź na pytanie czy możliwe będzie kontynuowanie kariery piłkarskiej bez kardiowertera-defibrylatora. Przepisy we Włoszech zabraniają zawodowego uprawiania sportu z tym urządzeniem. Jeśli zatem Eriksen chciałby kontynuować swoją przygodę z Interem, musiałby zdecydować się na jego usunięcie.

Fatalne wieści dla gwiazdora reprezentacji Włoch na Euro! Spełnił się najgorszy scenariusz, prawdziwy dramat

Wszyscy są dobrej myśli

Dziennikarze „La Gazetta dello Sport” informują także o spojrzeniu mediolańskiego klubu na całą sprawę. Choć jest jeszcze zbyt wcześnie na decyzję o ewentualnym powrocie Duńczyka do futbolu, wszyscy w Interze wspierają 29-latka. „Sztab medyczny Interu na czele z profesorem Piero Volpim jest w stałym kontakcie z Christianem i są oni pokrzepieni wiadomościami, które przychodzą do nich z Danii: „Najgorsze jest całkiem za nami, zdrowie Eriksena nie jest zagrożone. Reszta, czyli profesjonalna gra Christiana w przyszłości to rzecz, którą trzeba przemyśleć na spokojnie. Inter czeka na niego w Appiano z niepokojem i wielkim uczuciem troski, oczywiście nie po to żeby Eriksen trenował, broń Boże, ale żeby spotkał się ze swoimi kolegami  oraz nowym trenerem (który jest bardzo serdecznie nastawiony)” – czytamy we włoskim dzienniku.

Co wiesz o Mistrzostwach Europy?

Pytanie 1 z 10
W którym roku po raz pierwszy rozegrano EURO?

Christian Eriksen – przebieg kariery

Christian Eriksen jest wychowankiem rodzimego Odense Boldklub, już w wieku 16 lat trafił jednak do szkółki słynnego Ajaxu Amsterdam i to w barwach tego klubu wkraczał w świat wielkiej piłki. W 2013 roku Duńczyka sprowadził w swoje szeregi Tottenham. Eriksen spędził w Londynie 6,5 roku, stając się w tym czasie jednym z najlepszych rozgrywających na świecie. W styczniu 2020 roku na jego transfer zdecydował się Inter Mediolan, którego zawodnikiem Eriksen pozostaje do dziś. 29-latek od lat stanowi także o sile narodowej reprezentacji. Do tej pory w barwach „duńskiego dynamitu” wystąpił 109 razy, strzelając 36 bramek.

Najnowsze