Euro 2021: Stadionul National. Informacje techniczne, pojemność, informacje, ciekawostki, mecze

2021-05-24 17:25 Piotr Mika
Stadionul National
Autor: Creative commons Stadionul National

Euro 2021 zostanie rozegrane nie tylko na najsłynniejszych obiektach świata, takich jak londyńskie Wembley czy rzymskie Stadio Olimpico, ale także na mniej znanych, choć nie mniej interesujących stadionach. Jednym z nich będzie Stadionul National w Bukareszcie, stolicy Rumunii. Jakie mecze odbędą się na Stadionul National? Najważniejsze informacje o stadionie w Bukareszcie w tym pojemność i ciekawostki znajdziecie poniżej.

Stadionul National Euro 2021. Jak wygląda Stadionul National w Bukareszcie? Choć Rumunii zabraknie wśród zespołów, które wystąpią na Euro 2020, to jeden z ich stadionów będzie areną zmagań najlepszych zespołów Starego Kontynentu. Na Stadionie Narodowym im. Lia Manoliu (lub inaczej Arenie Narodowej) rozegrane zostaną cztery spotkania – trzy grupowe oraz jedno 1/8 finału. Polskim kibicom obiekt ten może przypominać warszawski PGE Narodowy, ponieważ oba stadiony są do siebie podobne konstrukcyjnie. Nasi reprezentanci nie będą mieli jednak okazji zagrać na tym obiekcie – ani w fazie grupowej, ani też w przypadku awansu do 1/8 finału rozgrywek. Kogo zobaczymy więc na stadionie w stolicy Rumunii? Najważniejsze informacje oraz ciekawostki znajdziecie poniżej.

Spis treści

 1. Stadionul National – najważniejsze informacje
 2. Stadion w Bukareszcie – ciekawostki
 3. Mecze Euro 2021 na Stadionul National w Bukareszcie

Stadionul National – najważniejsze informacje

Stadionul National (czy też Arena Nationala) można przetłumaczyć na język polski jako Stadion Narodowy (Arena Narodowa). To jednak dopiero początek skojarzeń z naszym PGE Narodowym. Oba obiekty są do siebie podobne i powstały one na miejscu starszych obiektów, wybudowanych wiele lat wcześniej. Stary Stadionul National funkcjonował w latach 1953-2008, po czym został rozebrany, a w jego miejsce zbudowano nowy obiekt, który został oddany do użytku w 2011 roku. Zarówno stara, jak i nowa arena noszą imię Lia Manoliu, rumuńskiej dyskobolki, złotej medalistki igrzysk olimpijskich z Meksyku (1968). Obecnie Arena Narodowa może pomieścić 55 200 kibiców i swoje mecze rozgrywa na niej reprezentacja Rumunii, jednak do tej pory nie gościła ona żadnej imprezy mistrzowskiej.

Stadion w Bukareszcie – ciekawostki

 • Nowy Stadionul National, w momencie oddania do użytku, stał się pierwszym w Rumunii, który uzyskał najwyższą kategorię od UEFA, czyli 5 gwiazdek.
 • Największym piłkarskim wydarzeniem na Arenie Narodowej był finał Ligi Europy w 2012 roku, w którym Atletico Madryt pokonało Athletic Bilbao 3:0.
 • Stary Stadionul National w 1981 roku był areną zmagań w trakcie 11. Letniej Uniwersjady.
 • Na stadionie w Bukareszcie w minionych latach odbywały się także koncerty. Grywali tu m.in. Michael Jackson czy zespół Rolling Stones.
 • Krzesełka zamontowane na Arenie Narodowej zostały wyprodukowane w… Polsce przez firmę Forum Seating.

Mecze Euro 2021 na Stadionul National w Bukareszcie

 • Austria – Macedonia Północna (13.06, 18:00, grupa C)
 • Ukraina – Macedonia Północna (17.06, 15:00, grupa C)
 • Ukraina – Austria (21.06, 18:00, grupa C)
 • Mecz 41: F1 - A3/B3/C3 (28.06, 21:00, 1/8 finału)
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze