Pomnik Zlatana Ibrahimovica w Malmoe

i

Autor: East News

Ibrahimovic to symbol Malmoe. Jego pomnik wróci w godne miejsce

2022-10-14 12:34

Ponad dwa i pół roku temu pomnik został zniszczony przez nieznanych sprawców. Wykonany z brązu i ważący pół tonu posąg Zlatana Ibrahimovicia został oblany farbą, po czym odcięto mu nos, odpiłowano sylwetkę na wysokości stóp i wywrócono. Teraz władze miasta Malmoe przeznaczyły 400 tys. koron (ok. 175 tys. zł) na jego renowację.

Pomnik wykonany przez rzeźbiarza Petera Lindego wystawiony został przed stadionem w Malmoe 8 października 2019 roku. Wkrótce po jego odsłonięciu Ibrahimovic, urodzony w Malmoe w roku 1981 i grający w tamtejszym klubie do roku 2001, został udziałowcem sztokholmskiego klubu Hammarby IF. Kibole Malmoe FF nie mogli mu darować związania się kapitałem z jednym z głównych rywali.

W styczniu 2020 r. po serii czynów wandali i wywrócenia posągu został on zabrany spod stadionu i do dzisiaj przechowywany jest w nieznanym miejscu. Odrzucono sugestie (m. in. Lindego), aby trafił do Mediolanu (gdzie obecnie występuje Ibra). Władze miasta nie zgodziły się też poddać go renowacji w Sztokholmie z obawy, że nie wróci już do Malmoe.

Do tej pory Ibrahimovic z brązu nie został odnowiony. Obecna deklaracja władz szwedzkiego miasta zapowiada poniesienie niezbędnego wydatku oraz powrót pomnika w godne miejsce publiczne. Ale już nie w okolice stadionu. W nowym miejscu ma być chroniony przez zaawansowaną instalację alarmową.

Ibrahimovic to najlepszy strzelec wszech czasów reprezentacji Szwecji - w 121 meczach zdobył 62 bramki.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze