Kibice Legii walczą z angielską policją przed meczem Aston Villa - Legia Warszawa

i

Autor: Przemysław Ofiara Kibice Legii walczą z angielską policją przed meczem Aston Villa - Legia Warszawa

Skandal w Birmingham

Legia Warszawa atakuje Aston Villę za skandal w Anglii z udziałem kibiców. Piszą wprost o zaniechaniach! Mocne oświadczenie

2023-12-02 10:23

Legia Warszawa wciąż walczy o wyjście z grupy Ligi Konferencji Europy. Niestety, ostatnia porażka z Aston Villą nieznacznie im to utrudniła. W Birmingham doszło do dantejskich scen pod stadionem i starć z udziałem policji oraz kibiców. Legia Warszawa zdecydowała się na wydanie oświadczenia w tej sprawie. Padły tam zarzuty o działaniach i zaniechaniach po stronie angielskiej, które doprowadziły do eskalacji.

Nie milkną echa skandalu, do którego doszło przy okazji meczu Ligi Konferencji Europy w Birmingham. Spotkanie Legii Warszawa z Aston Villą zakończyło się wygraną Anglików 2:1. Najwięcej nie mów się jednak o rywalizacji na boisku, ale o zdarzeniach, które miały miejsce przed stadionem. Kibice Legii Warszawa, którzy nie mogli wejść na obiekt starli się z policją. Stołeczny zespół zdecydował się odnieść do doniesień i plotek, które pojawiły się po tych skandalicznych scenach.

Oświadczenie Legii Warszawa po skandalu w Birmingham

Legia Warszawa w oświadczeniu opublikowanym w sobotę wskazuje na liczne uchybienia po stronie angielskiego zespołu, które doprowadziły do zaognienia sytuacji pod stadionem.

- Przedstawiciele angielskiego klubu kilkukrotnie złamali regulamin UEFA - najpierw odmawiając przyznania wynikającej z regulaminu liczby 2 100 biletów (5% pojemności stadionu), a następnie zmieniając wcześniejsze ustalenia dotyczące przyznania 1700 wejściówek i zmniejszając ostatecznie ich liczbę do 890. Działania te doprowadziły do eskalacji napięcia - czytamy w oświadczeniu.

Wicemistrzowie Polski przenoszą odpowiedzialność za całą sytuację na ekipę Aston Villi. Według relacji Legii, ekipa z Birmingham została poinstruowana, co należy zrobić, by uniknąć scen, do których ostatecznie doszło.

- Wielokrotnie tłumaczyliśmy stronie brytyjskiej co należy zrobić, by na obiekcie oraz poza nim było bezpiecznie. W oficjalnych odpowiedziach brytyjska policja zapewniała nas, że jest świadoma potencjalnych zagrożeń. Niestety wskutek działań i zaniechań klubu Aston Villa F.C doszło wczoraj do eskalacji negatywnych wydarzeń. Nie przyjmując naszych konstruktywnych uwag i sugestii to gospodarze ponoszą pełną odpowiedzialność za zaistniałą sytuację - dodano.

Najlepsze oprawy Żylety. Zobacz galerię zdjęć! 

Pełna treść oświadczenia Legii Warszawa:

Zgodnie z regułami UEFA oraz prawem powszechnym Aston Villa F.C. jako gospodarz wraz z miejscowymi służbami odpowiada za zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa: na stadionie oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Przed meczem z Aston Villą F.C. podkreślaliśmy, że bierzemy odpowiedzialność jedynie za te osoby, które wejdą na sektor gości na podstawie przekazanych nam biletów. Żaden klub nie może odpowiadać za zachowanie niezidentyfikowanych osób, nieposiadających wejściówek na mecz.

Nasi pracownicy pojawili się w Birmingham wcześniej, niż jest to powszechnie przyjęte i byli w bieżącym kontakcie z angielskim klubem, UEFA oraz lokalną policją. Wielokrotnie tłumaczyliśmy stronie brytyjskiej co należy zrobić, by na obiekcie oraz poza nim było bezpiecznie. W oficjalnych odpowiedziach brytyjska policja zapewniała nas, że jest świadoma potencjalnych zagrożeń. Niestety wskutek działań i zaniechań klubu Aston Villa F.C doszło wczoraj do eskalacji negatywnych wydarzeń. Nie przyjmując naszych konstruktywnych uwag i sugestii to gospodarze ponoszą pełną odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. 

Przedstawiciele angielskiego klubu kilkukrotnie złamali regulamin UEFA - najpierw odmawiając przyznania wynikającej z regulaminu liczby 2 100 biletów (5% pojemności stadionu), a następnie zmieniając wcześniejsze ustalenia dotyczące przyznania 1700 wejściówek i zmniejszając ostatecznie ich liczbę do 890. Działania te doprowadziły do eskalacji napięcia.

Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na emocje wynikające z faktu poniesienia wysokich kosztów związanych z podróżą i zakwaterowaniem w Anglii przez dużą liczbę osób tak z Polski, jaki i zamieszkałych w Wielkiej Brytanii, które zadeklarowaly chęć obecności na stadionie w następstwie porozumienia miedzyklubowego z dnia 21 wrzesnia. Służby brytyjskie - co naturalne - miały o tym fakcie pełną wiedzę. Respektując odpowiedzialność gospodarzy za bezpieczeństwo, my lojalnie komunikowaliśmy brytyjskie ograniczenia w naszych oświadczeniach klubowych.  

Ze względu na brak możliwości autoryzacji i weryfikacji odbiorców biletów Legia Warszawa zwróciła je do klubu gospodarzy. Stanowczo podkreślamy, że żadna z zatrzymanych przez policję osób nie posiadała wejściówki na wczorajszy mecz. Dlatego też protestujemy przeciwko obarczaniu Legii Warszawa odpowiedzialnością za czwartkowe wydarzenia na terenie miasta Birmingham.  

Od wielu lat podczas meczów rozgrywanych na stadionie Legii Warszawa kibice gości oraz przedstawiciele oficjalnych delegacji przyjmowani są w sposób bezpieczny. Wielokrotnie podkreślano nasz profesjonalizm i zaangażowanie w zakresie opieki nad fanami drużyn przyjezdnych, o czym przekonali się w obecnym sezonie m.in. przedstawiciele Aston Villi F.C, Zrinjskiego Mostar czy FK Austrii Wiedeń. Jako klub zawsze będziemy przestrzegać najwyższych standardów, zgodnie z regulaminem UEFA. Takiego samego postępowania oczekujemy od przedstawicieli innych klubów. Jesteśmy gotowi i otwarci na dalsze przedstawienie organom UEFA dowodów dot. zachowania i pracy policji brytyjskiej oraz klubu Aston Villa F.C.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze