Robert Lewandowski zdeklasował rywali

i

Autor: PAP/EPA/SVEN HOPPE / POOL Robert Lewandowski zdeklasował rywali

Złoty But - za co się go zdobywa. Złoty But, co to za nagroda?

2021-09-21 11:19

Robert Lewandowski z roku na rok śrubuje swoje rekordy. Wydaje się, że osiągnął już niemal wszystko, ale „Lewy” nie zatrzymuje się niczym maszyna. 21 września kapitan reprezentacji Polski odbierze w Monachium nagrodę, której wcześniej jeszcze nie zdobył. Jest to prestiżowy Złoty But, nagroda-marzenie dla każdego napastnika. Jak zapracować na takie wyróżnienie?

Historia wręczania Złotego Buta sięga sezonu 1967/68. Właśnie wtedy francuski magazyn „L’Equipe” rozpoczął przyznawanie tej nagrody. Otrzymuje ją najlepszy strzelec spośród wszystkich najwyższych europejskich lig zrzeszonych w UEFA. Taki stan rzeczy trwał do 1991 roku, ale wtedy wybuchła afera, która wstrzymała wręczanie Złotego Buta na kilka lat. Cypryjski związek twierdził, że jej zawodnik powinien zdobyć nagrodę dzięki strzeleniu 40 goli, ale król strzelców na Cyprze zanotował oficjalnie 19 trafień. Darko Panczew, zdobywca Złotego Buta w sezonie 1990/91 w barwach Crvenej Zvezdy, odebrał swoje trofeum dopiero w 2006 r. Po „aferze cypryjskiej” plebiscyt wznowiono w sezonie 1996/97, a także zmieniono nieco jego zasady.

Zadyma w szatni Juventusu z udziałem Szczęsnego! Nerwy puściły, szokujące doniesienia

Po znakomitym sezonie 2020/21 Lewandowski udał się na zasłużone wakacje. Poniżej możecie zobaczyć, jak je spędzał

Zmiany trwające do dziś

Plebiscyt powrócił pod patronatem European Sports Magazines, którego członkiem jest „L’Equipe”, a od sezonu 1996/97 trofeum przyznaje się w oparciu o system współczynników. Współczynniki te przyznawane są według rankingu ligowego UEFA, który opiera się na wynikach drużyn z poszczególnych krajów w europejskich pucharach. Pięć najsilniejszych lig wyróżnia się współczynnikiem 2, miejsca 6-21 w rankingu UEFA oznaczają współczynnik 1,5, a od 22. miejsca w dół współczynnik wynosi 1. Oznacza to, że zawodnicy czołowych lig mają większe szanse na zdobycie Złotego Buta, gdyż każdy ich gol jest wart więcej niż np. bramka w holenderskiej ekstraklasie.

Głośno o reprezentancie Polski. Przemysław Frankowski doceniony we Francji

Obecnie najwyższym współczynnikiem mogą pochwalić się: angielska Premier League, hiszpańska La Liga, włoska Serie A, niemiecka Bundesliga i francuska Ligue 1, choć blisko tej ostatniej jest już portugalska ekstraklasa. Od sezonu 2001/02 Złotego Buta zdobywali przedstawiciele wyłącznie pięciu najsilniejszych lig. Ostatnim zwycięzcą z mniejszym współczynnikiem był Brazylijczyk, Mario Jardel, który strzelił wówczas dla Sportingu Lizbona 42 gole. Mimo to, Robert Lewandowski także zapisał się w historii tej nagrody.

Niemiecka niemoc

Robert Lewandowski jest pierwszym zdobywcą Złotego Buta grającym w Bundeslidze od czasów… Gerda Muellera. Ostatnie takie trofeum dla zawodnika niemieckiej ekstraklasy przypada na sezon 1971/72, gdy „Der Bomber” odebrał nagrodę dzięki 40 bramkom w sezonie. Teraz „Lewy” zapracował na Złotego Buta, którego zdobył dzięki pobiciu rekordu legendarnego napastnika, a 41 goli w sezonie było wynikiem nieosiągalnym dla konkurencji. Polak wyprzedził Leo Messiego i Cristiano Ronaldo, którzy zdobyli odpowiednio 30 i 29 bramek. Warto wspomnieć, że od 2010 roku trofeum 6-krotnie odebrał Messi, 3-krotnie Ronaldo, 2-krotnie Luis Suarez i w zeszłym roku Ciro Immobile. W całym XXI wieku wynik Lewandowskiego, po uwzględnieniu współczynników, ustępuje jedynie zwycięzcom z 2012, 2013 i 2015 roku. Dwa pierwsze spośród tych sukcesów przypadły Messiemu, a ostatni „CR7”. To pokazuje, czego dokonał kapitan reprezentacji Polski.

Najnowsze