Reprezentacja Danii

i

Autor: AP PHOTO Reprezentacja Danii

Protesty w Katarze

Dania będzie protestować przeciwko mundialowi w Katarze! Tak będą robić to na boisku

2022-09-28 19:15

Dania znalazła sposób, jak protestować przeciwko łamaniu praw człowieka w Katarze. Piłkarze będą robili to podczas... gry na boisku! Choć FIFA tego formalnie zabrania, Duńczycy razem z firmą Hummel, która jest ich partnerem technicznym, znaleźli sposób, jak ominąć przepisy. I wymyślili to fenomenalnie.

Tradycyjne koszulki z niemal niewidocznymi logo federacji i producenta sprzętu oraz praktycznie czarny komplet "żałobny" - tak będą wyglądać stroje duńskich piłkarzy, w których zagrają w mistrzostwach świata. To znak protestu przeciw łamaniu w Katarze praw człowieka i pracowniczych. "Ta koszulka niesie ze sobą przesłanie. Nie chcemy być widoczni podczas turnieju, który kosztował życie tysiące ludzi. Cały czas wspieramy duńską drużynę narodową, ale to nie to samo, co wspieranie Kataru jako kraju-gospodarza" - uzasadnił decyzję producent strojów, firma Hummel.

Mundial 2022. Tak będzie protestować Dania

Zaprezentowane w środę stroje to wywiązanie się z obietnicy duńskiej federacji piłkarskiej, że będą one zawierać przesłanie krytykujące organizatorów mundialu, chociaż regulamin FIFA zabrania jakichkolwiek symboli czy deklaracji politycznych na strojach drużyn narodowych. Według ekspertów, duński pomysł jest w zgodzie z wszelkimi przepisami, mimo że jego wymowa jest jednoznaczna.

Koszulki Duńczyków, z charakterystycznymi szewronami na rękawach, miały też nawiązywać do trykotów, w których ich starsi koledzy w 1992 roku sięgnęli po tytuł mistrza Europy, co jest największym sukcesem w historii futbolu w tym kraju.

Katar krytykowany za traktowanie pracowników

Katar w trakcie przygotowań do rozpoczynających się 20 listopada MŚ był wielokrotnie krytykowany za niewłaściwe traktowanie zagranicznych pracowników, głównie emigrantów z krajów Azji Południowej, wykorzystywanych przy budowanie stadionów, linii metra, dróg i hoteli wartych dziesiątki miliardów dolarów. Dania przejęła rolę lidera wśród europejskich federacji piłkarskich i jej przedstawiciele wielokrotnie wizytowali Katar w celu sprawdzenia, jak faktycznie realizowane są obiecane reformy prawa pracy.

MŚ Katar 2022: Z kim zagra Dania?

Dania zagra w mundialu w grupie z broniącą tytułu Francją, Australią oraz Tunezją i tylko w tym ostatnim przypadku będzie pełniła rolę "gospodarza", co oznacza pierwszeństwo przy wyborze kolorów strojów.

Sonda
MŚ Katar 2022 - Polska wyjdzie z grupy?
Mundialowe piosenki. Oto hymny mistrzostw świata
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze