Portugalia - Niemcy

i

Autor: AP Portugalia - Niemcy

A na końcu i tak wygrywają Niemcy...

MŚ 2022: Reprezentacja Niemiec. Trener, skład, kadra, gwiazdy, kiedy mecze mundialu 2022

2022-10-30 21:31

Futbol to taka gra, w której 22 mężczyzn biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy – ten cytat Gary'ego Linekera, znany każdemu poważnego kibicowi na świecie, ma już ponad 30 lat i po mundialu w Rosji doczekał się już nawet aktualizacji ze strony autora. Nie zmienia to jednak faktu, że oparty był na solidnych podstawach historycznych, a z niemiecką jedenastką liczyć się trzeba nawet wtedy, kiedy przed ważnym turniejem nie prezentuje przesadnie wybitnej formy. Tak jest i w tym roku: mecze podopiecznych Hansiego Flicka w Lidze Narodów z „wybitnością” niewiele miały wspólnego. Podobnie jak niemieckie popisy cztery lata wstecz...

Wygrana ze Szwecją, ale porażki z Meksykiem i z Koreą Południową: ten dorobek obrońców mistrzowskiego tytułu na mundialowych boiskach w Rosji był równie szokujący jak fakt, że wspomniani Azjaci oba gole strzelali w doliczonym czasie gry, co do tej pory jawiło się raczej niemiecką specjalnością. W Katarze nasi zachodni sąsiedzi będą mieć w grupie identyczny kontynentalnie zestaw rywali, ale – nawet biorąc pod uwagę mocno przeciętny występ Niemców w finałach EURO latem 2021 – trudno wyobrazić sobie, by scenariusz sprzed czterech lat się powtórzył. Choć prawdą jest też, że w gronie wielce wyrównanej kadry trudno dziś wskazać wyróżniającą się gwiazdę rangi globalnej. Swoją drogą z tego właśnie powodu zadziwiająca jest decyzja DFB, która po latach zrezygnowała z używania w stosunku do reprezentacji jej tradycyjnego od lat przydomka: „The mannchaft” (Drużyna), który jednoznacznie wskazywał na największy atut ekipy, czyli zespołowość!

Trener: Hans-Dieter Flick

Cierpliwość – to słowo jawi się kluczowym w trenerskiej karierze obecnego selekcjonera reprezentacji Niemiec. Piłkarzem wybitnym nie był – tej opinii nie zmienia nawet fakt, że w barwach Bayernu w drugiej połowie lat 80. pięciokrotnie sięgał po mistrzostwo Niemiec, zaliczył też dwa występy na mistrzostwach Europy w reprezentacji RFN... do lat 18 (w 1983 roku). Po zakończeniu przygody boiskowej, przez kilka sezonów był samodzielnym pierwszym szkoleniowcem, ale zespołów niższych lig – w tym TSG 1899 Hoffenheim (jeszcze przed „złotą erą” tego klubu). A potem... wydawało się, że już na zawsze będzie tylko asystentem. Z drugiej strony – pryncypałów miewał wybitnych: Giovanniego Trapattoniego (dyrektor sportowy) oraz Lothara Matthäusa (trener) w Salzburgu, a potem Joachima Löwa w reprezentacji Niemiec! Dokumentaliści podkreślają, że podczas EURO 2008, po zawieszeniu selekcjonera na jedno spotkanie, Flick – jako „pierwszy” – poprowadził „Nationalmannschaft” w ćwierćfinałowym meczu z Portugalią. Niemcy z każdej wielkiej imprezy (ME, MŚ) w latach 2008-2014 przywozili medale, więc krążki zawisały też na szyi oficjalnego asystenta... Trudno się dziwić, że od 2014 przez trzy lata pełnił rolę dyrektora sportowego DFB. W 2019 „reaktywował się” jako – a jakże! - asystent, tym razem Nico Kovaca w Bayernie, by po paru miesiącach przejąć stery w drużynie. Jako drugi w dziejach (po Pepie Guardioli) sięgnął z jednym klubem w tym samym sezonie po „sześciopak” (mistrzostwo, puchar i superpuchar krajowy, Liga Mistrzów, Superpuchar Europy i klubowe mistrzostwo świata), więc tytuł Europe's Coach of the Year 2020 dla niego był rzeczą oczywistą. I prowadziłby Bawarczyków do dziś (przedłużył umowę do 2023), ale nie mógł odrzucić oferty przejęcia (od 1 sierpnia 2021) kadry Niemiec. Z zadaniem oczywistym: odzyskania tytułu mistrza świata!

Największa gwiazda: Manuel Neuer

Wybór zapewne kontrowersyjny, ale gdyby spytać dziesięciu niemieckich kibiców o supergwiazdę „Mannschaftu”, pewnie usłyszałoby się osiem różnych nazwisk: od Thomasa Müllera, przez Serga Gnabry'ego, Leona Goretzkę i Leroya Sane, aż po Jamala Musialę... Doświadczony 36-letni golkiper jawi się wszakże jako ostoja reprezentacji: nie tylko boiskowa – ze względu na pozycję w bramce – ale i mentalna. Lista jego sukcesów reprezentacyjnych i klubowych jest przeogromna, pobitych rekordów statystyczno-dokumentacyjnych – równie bogata. Jeżeli tylko dopisywać mu będzie zdrowie – a miewał z nim tej jesieni trochę kłopotów, jego status gwiazdy zapewne zostanie katarskim mundialem ugruntowany.

Niemcy (RFN) na MŚ

● 1930 – nie brały udziału

● 1934 – 3. miejsce

● 1938 – 1/8 finału

● 1950 – nie brały udziału

● 1954 – mistrzostwo świata

● 1958 – 4. miejsce

● 1962 – ćwierćfinał

● 1966 – wicemistrzostwo świata

● 1970 – 3. miejsce

● 1974 – mistrzostwo świata

● 1978 – II faza grupowa (ćwierćfinał)

● 1982 – wicemistrzostwo świata

● 1986 – wicemistrzostwo świata

● 1990 – mistrzostwo świata

● 1994 – ćwierćfinał

● 1998 – ćwierćfinał

● 2002 – wicemistrzostwo świata

● 2006 – 3. miejsce

● 2010 – 3. miejsce

● 2014 – mistrzostwo świata

● 2018 – faza grupowa

Terminarz Niemiec na MŚ 2022

● 23 listopada: Niemcy – Japonia (14.00)

● 27 listopada: Hiszpania – Niemcy (20.00)

● 1 grudnia: Kostaryka – Niemcy (20.00)

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze