Pele, Władimir Putin

i

Autor: AP / Sergei Guneyev; AP Pele, Władimir Putin

Pele wystosował emocjonalny apel! Własnoręcznie napisał list do Putina, wypomniał mu spotkanie w Moskwie

2022-06-02 8:40

Wojna w Ukrainie trwa już ponad 3 miesiące, ale wciąż nie widać jej końca. Dzień w dzień giną niewinni ludzie, a świat patrzy na to z przerażeniem. 1 czerwca piłkarska reprezentacja Ukrainy wróciła do gry i pokonała Szkocję 3:1. Awansowała tym samym do finału baraży do tegorocznego mundialu. Właśnie mecz Szkocja - Ukraina skłonił Pelego do emocjonalnego apelu. Legendarny piłkarz własnoręcznie napisał list do Władimira Putina, w którym zaapelował o przerwanie wojny, Wypomniał mu m.in. spotkanie w Moskwie.

"Dziś Ukraina próbuje zapomnieć, przynajmniej na 90 minut, o tragedii, która wciąż ma miejsce w ich kraju. Walka o miejsce w mistrzostwach świata to już trudne zadanie. I staje się to prawie niemożliwe, gdy w grę wchodzi tak wiele istnień ludzkich" - rozpoczął list Pele. Ukraina wbrew jego słowom pokazała ogromny hart ducha i pokonała Szkocję 3:1, dzięki czemu w niedzielę zagra mecz o wyjazd do Kataru. Pogrążeni w smutku piłkarze dali z siebie więcej niż sto procent i zdominowali faworyzowanych gospodarzy z Wysp Brytyjskich. Był to moment radości dla całego kraju, jednak dramat na terytorium Ukrainy wciąż trwa.

Skandal! Reprezentacja Polski została okradziona. Michniewicz musiał wprowadzić rygor

Rywalem Ukrainy w walce o mundial będzie Walia, która przegrała z Polską w ramach Ligi Narodów 1:2 

Emocjonalny apel Pelego. Własnoręcznie napisał list do Putina

Cierpienie Ukraińców dobija legendarnego trzykrotnego mistrza świata, Pelego. 82-letni Brazylijczyk zmaga się z problemami zdrowotnymi, jednak przysiągł sobie, że zawsze będzie bronił pokoju. Dlatego postanowił własnoręcznie zwrócić się do Władimira Putina, z którym spotkał się w 2017 r. w Moskwie. Wówczas uśmiechali się do siebie i uścisnęli dłonie, ale po pięciu latach Pele wykorzystał ten fakt, by wpłynąć na działania rosyjskiego prezydenta.

Jan Tomaszewski wskazał błędy po Polska - Walia. To nie zdaje egzaminu, za jedno pochwalił Michniewicza

Sonda
Czy Ukraina zdoła awansować na mundial w Katarze?

Pełna treść listu Pelego do Putina:

"Władimirze Putinie,

Dziś Ukraina próbuje zapomnieć, przynajmniej na 90 minut, o tragedii, która wciąż ma miejsce w ich kraju. Walka o miejsce w mistrzostwach świata to już trudne zadanie. I staje się to prawie niemożliwe, gdy w grę wchodzi tak wiele istnień ludzkich.

Chcę wykorzystać ten mecz jako okazję do złożenia prośby: powstrzymaj tę inwazję. Nie ma argumentów usprawiedliwiających przemoc. Ten konflikt, jak wszystkie inne, jest perwersyjny, nieuzasadniony i nie przynosi nic poza bólem, strachem, przerażeniem i udręką. Nie ma powodu, aby to trwało dłużej.

Kiedy spotkaliśmy się w przeszłości i wymieniliśmy szeroki uśmiech, któremu towarzyszył długi uścisk dłoni, było niewyobrażalne, że kiedykolwiek moglibyśmy być tak podzieleni, jak jesteśmy dzisiaj.

Wojna istnieje tylko po to, by rozerwać narody i nie ma ideologii, która usprawiedliwiałaby pociski, które teraz grzebią marzenia dzieci, rozrywają rodziny i zabijają niewinnych.

Przeżyłem osiemdziesiąt lat, podczas których byłem świadkiem wojen i widziałem przywódców wykrzykujących nienawiść w imię bezpieczeństwa własnego narodu. Nie możemy wrócić do tamtych czasów. Musimy ewoluować.

Wiele lat temu obiecałem sobie, że jak długo będę mógł, zawsze będę podnosić głos w obronie pokoju. Moc zakończenia tego konfliktu jest w Twoich rękach. Tych samych, które uścisnąłem w Moskwie na naszym ostatnim spotkaniu w 2017 roku" - napisał jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii.

"Własnoręcznie napisałem ten list. Mam nadzieję, że przemoc się skończy i razem zbudujemy lepszy świat" - podpisał publiczny post Pele.

Express Biedrzyckiej - dr Małgorzata Bonikowska: Putin może zniknąć
Najnowsze