MŚ Katar 2022

i

Autor: AP PHOTO/DARKO BANDIC, FILE MŚ Katar 2022

Mundial 2022

Skandal przed piłkarskim mundialem! Szokujące doniesienia, tak rząd potraktował oszukanych pracowników

2022-08-22 19:26

Piłkarskie mistrzostwa świata zbliżają się wielkimi krokami. Niestety, nie od dziś wiadomo, że kontrowersji nie będzie brakować. Głównie za sprawą skandalicznego podejścia Katarczyków do pracy robotników. Dziesiątki z nich straciły życia, inni nie dostają wynagrodzenia za swoją pracę. Associated Press poinformował o ich szokującym potraktowaniu.

W Katarze zatrzymano co najmniej 60 zagranicznych pracowników, którzy protestowali z powodu nieotrzymania wynagrodzenia za pracę przy przygotowaniu obiektów na mistrzostwa świata w piłce nożnej; niektórzy zostali deportowani - podała w poniedziałek agencja AP za organizacjami broniącymi praw pracowników. - Podobnie jak w przypadku innych krajów Zatoki Perskiej, gospodarka Kataru w dużym stopniu opiera się na zagranicznej sile roboczej. Protest robotników, do którego doszło tydzień temu, i reakcja władz Kataru mogą bardzo zaniepokoić społeczność międzynarodową - ocenia Associated Press.

Katar 2022: Organizatorzy mundialu łamią obietnice!

Mustafa Qadri, szef firmy konsultingowej Equidem Research, powiedział, że aresztowania podają w wątpliwość obietnice władz Kataru dotyczące poprawy traktowania pracowników. W oświadczeniu wydanym w niedzielę rząd tego kraju przyznał, że "wielu demonstrantów zostało zatrzymanych za naruszenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa publicznego".

Młody Polak może trafić do Włoch! Jest duże zainteresowanie, dołączyłby do innego rodaka

PKO EKSTRAKLASA odc 02

Na zamieszczonym w internecie nagraniu widać jak około 60 robotników protestuje przed biurami Al Bandary International Group - konglomeratu zajmującego się budownictwem, rynkiem nieruchomości, hotelarstwem, usługami gastronomicznymi i innymi przedsięwzięciami. Niektórzy z protestujących nie otrzymali pensji nawet od siedmiu miesięcy - przekazała grupa Equidem Research.

Skandaliczna postawa policji! Setki zatrzymanych

Al Bandary International Group, która jest prywatnym przedsiębiorstwem, nie odpowiedziała na prośby o komentarz. Rząd Kataru przyznał, że firma nie wypłaciła wynagrodzeń i że to ministerstwo pracy wypłaci "wszystkie opóźnione pensje i świadczenia".

Będzie dogrywka w meczu Legia – Górnik? Zawodnik gospodarzy na cenzurowanym, zabrzanie tej sprawy nie odpuszczą!

Qadri powiedział, że policja przetrzymywała protestujących w areszcie, gdzie przebywali w dusznym pomieszczeniu. Temperatura w Dausze w tym tygodniu osiągnęła około 41 stopni C. Policja przekazała przetrzymywanym, że jeśli mogą strajkować w czasie upałów, mogą też spać bez klimatyzacji. Jeden z zatrzymanych pracowników, który zadzwonił do Equidem z aresztu, powiedział, że naliczył tam aż 300 swoich kolegów z Bangladeszu, Egiptu, Indii, Nepalu i Filipin. Przekazał, że niektórzy otrzymali pensje po proteście, a inni nie. Jego doniesienia nie mogły zostać natychmiast potwierdzone.

Czesław Michniewicz przechodzi wielką metamorfozą. Chudnie w oczach przed mundialem! Zobacz zdjęcia!

Katar w przeszłości deportował protestujących zagranicznych pracowników. Prawo do tworzenia związków zawodowych jest ściśle kontrolowane i dostępne tylko dla Katarczyków, podobnie jak prawo do zgromadzeń.

Legenda bez ogródek o Legii Warszawa po meczu z Górnikiem. Wskazuje, co należy poprawić

Mundial 2022: Katar zmienia praktyki zatrudnienia

Odkąd FIFA przyznała organizację mistrzostw świata Katarowi w 2010 roku, kraj podjął pewne kroki w celu zmiany praktyk zatrudnienia - pisze agencja AP. Obejmuje to wyeliminowanie tzw. systemu zatrudnienia kafala, który wiązał pracowników z pracodawcami, decydującymi o tym, czy robotnicy mogą zrezygnować z pracy i opuścić kraj. Działacze tacy jak Qadri wezwali Dauhę do zrobienia więcej, zwłaszcza jeśli chodzi o zapewnienie pracownikom wynagrodzeń i ochronę przed nadużyciami.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej rozpoczną się w listopadzie tego roku.

Sonda
Czy piłkarze odniosą sukces na mistrzostwach świata w Katarze?
Najnowsze