Mundial 2022: Australia - Dania

i

Autor: AP PHOTO/THANASSIS STAVRAKIS Mundial 2022: Australia - Dania

Tak pisze się historia

Tak na mundialu jeszcze nie było. Osiągnięto niespotykany wynik, najciekawsze mistrzostwa świata w historii?

2022-12-02 12:23

W piątek, 2 grudnia, rozegrane zostaną ostatnie mecze fazy grupowej mistrzostw świata. Piłkarze nie będą mieli zbyt dużej przerwy, bo już w sobotę następnego dnia ruszą mecze fazy pucharowej. Nie da się ukryć, że jest to mundial pełen niespodzianek – odpadnięcie Niemców czy Belgów, awans Polaków po 36 latach. Okazuje się jednak, że mundial w Katarze pod jednym względem już przeszedł do historii.

Mistrzostwa świata w Katarze już teraz kandydują do miana jednych z najbardziej emocjonujących. Kto się spodziewał, że Arabia Saudyjska po wielkich porażkach przez lata, będzie potrafiła pokonać Argentynę? Australia wychodząca z grupy kosztem Danii? Drugi raz z rzędu Niemcy kończące rywalizację na fazie grupowej (przez 3 minuty poza turniejem była także Hiszpania)? Wiadomo, że niespodzianki zdarzały się także podczas wcześniejszych mundiali, ale tutaj natężenie zaskakujących rozstrzygnięć i historycznych osiągnięć jest naprawdę spore. Polacy tym razem mają powody do zadowolenia, bowiem pierwszy raz od 36 lat awansowaliśmy do kolejnej fazy turnieju, a przecież czasami sam awans na turniej finałowy był nieosiągalny. Niespodzianki to jednak głównie słaba postawa drużyn z Europy i okazuje się, że może to być jeden z najgorszych mundiali w wykonaniu drużyn ze Starego Kontynenu, ale przejdzie on do historii z innego powodu.

Mundial 2022 przejdzie do historii już teraz

Jak wspomnieliśmy, już kilka nowych zapisów w historii piłki nożnej pojawiło się w trakcie tych mistrzostw. Sukcesy krajów spoza Europy oznaczają oczywiście, że Stary Kontynent wypada słabiej. Tak słabo, jak w tym roku, nie było prawie nigdy, odkąd w fazie grupowej walczą 32 zespoły. Jak wyliczył Michał Mączka, obecnie drużyny z Europy zdobyły tylko 53 punkty. Do końca fazy grupowej zostały tylko mecze Korea Południowa – Portugalia oraz Szwajcaria – Serbia. Z jednej strony oznacza to, że maksymalnie Europa sięgnie „tylko” po 6 punktów, jednak minimalnie będą to 2 punkty (remis Szwajcarii z Serbią i porażka Portugalii). Gdyby tak się stało, to z 55 punktami mistrzostwa w Katarze byłyby najgorsze obok tych w RPA, gdzie w 2010 Europa również zdobyła tylko 55 punktów w fazie grupowej.

Do historii Mundial w Katarze przejdzie natomiast z innego powodu. Po raz pierwszy w fazie pucharowej zagrają drużyny ze wszystkich zamieszkałych kontynentów (Ale z pięciu federacji). Wszystko dzięki Australii, która awansowała z trudnej grupy, choć należy też pamiętać, że Australia występuje w strefie azjatyckiej. Do 1/8 finału awans wywalczyło już 14 drużyn:

  • Afryka: Maroko, Senegal
  • Ameryka Północna: USA
  • Ameryka Południowa: Argentyna, Brazylia
  • Azja: Japonia
  • Europa: Anglia, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Holandia, Polska, Portugalia
  • Australia: Australia

Do tych zespołów dołączyć mogą jeszcze tylko dwa, a zostaną one wyłonione w ostatniej kolejce z grona Ghana, Urugwaj, Korea Południowa (Grupa H, gdzie awans pewny ma Portugalia) oraz Szwajcaria, Serbia i Kamerun (Grupa G, gdzie pewna awansu jest już Brazylia).

Zobacz najlepsze memy po odpadnięciu Niemców. Kliknij w galerię poniżej:

Wojciech Szczęsny nie wytrzymał po awansie! Polały się łzy
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze