Josep Maria Bartomeu

i

Autor: PAP/EPA Josep Maria Bartomeu

będzie kara?

Barcelona powinna obawiać się UEFA oraz FIFA? Konsekwencje jej działań mogą być druzgocące

2023-02-19 8:19

W ostatnich dniach na jaw wyszła afera związana z przekazywaniem przez Barcelonę dużych kwot ówczesnemu wiceprzewodniczącemu Komitetu Technicznego Sędziów. Jose Maria Enriquez Negreira miał otrzymać od „Dumy Katalonii” 1,3 mln euro w latach 2016-2018, gdy prezydentem klubu był Josep Maria Bartomeu. O ile szef ligi hiszpańskiej Javier Tebas zapewnił, że sama liga hiszpańska nie może wiele zrobić, to konsekwencje sportowe mogą czekać Barcelonę ze strony UEFA oraz FIFA.

Świadczenie usług doradczych, a tym miał zajmować się Jose Maria Enriquez Negreira dla Barcelony, nie jest niczym nadzwyczajnym. Problem pojawia się w momencie, gdy okazuje się, że Negreira w tym samym czasie pełnił funkcję wiceszefa Komitetu Technicznego Sędziów, a w takim wypadku występuje już konflikt interesów. Sprawę przekazywania pieniędzy przez Barcelonę byłemu katalońskiemu sędziemu badają hiszpańskie władze (sama liga hiszpańska nie podejmuje działań, bowiem takie sprawy przedawniają się po trzech latach), ale jeśli nie klub nie zostanie ukarany, nie oznacza to dla niego końca kłopotów.

UEFA oraz FIFA mogą wejść do gry

Jak podaj „El Pais”, niezależnie od władz państwowych karę na klub mogą nałożyć zarówno UEFA jak i FIFA. Obie te organizacje mają odpowiednie kompetencje i narzędzia, by wszcząć własne postępowanie i samemu ukarać klub, który dopuścił się nieprawidłowości.

Konsekwencje mogą być przeróżne – od odjęcia punktów, przez wykluczenie z europejskich rozgrywek do degradacji. Póki co jednak daleko od jakichkolwiek werdyktów w sprawie i należy czekać na wynik działań władz Hiszpanii, choć UEFA oraz FIFA z pewnością przyglądają się już całej sytuacji.

Adwokaci Cezarego Kucharskiego o procesie z Robertem Lewandowskim
Najnowsze