Były selekcjoner komentuje powołania na EURO. Jest zachwycony nominacją dla tego piłkarza kadry

Jerzy Engel
Autor: Cyfra Sport Jerzy Engel

Jerzy Engel był selekcjonerem reprezentacji, która po 16 latach przerwy awansowała na MŚ 2002. Na turnieju Biało-czerwoni nie zdołali wyjść z grupy. Szkoleniowiec komentuje dla Polskiej Agencji Prasowej skład drużyny narodowej na EURO 2020. Ucieszył się z nominacji jednego zawodnika, którego zabrakło podczas marcowego zgrupowania.

- Pierwszy wniosek, jaki nasuwa się patrząc na listę powołanych jest taki, że mamy mocną reprezentację. Są tutaj naprawdę świetni zawodnicy, z którym można ułożyć dobry zespół – ocenił Jerzy Engel w rozmowie z PAP-em, podkreślając, że bardzo ucieszył się z decyzji o nominacji dla obrońcy Tomasza Kędziory z Dynama Kijów. - To był bardzo mocny punkt poprzedniej reprezentacji prowadzonej przez Jerzego Brzęczka. Bardzo mi go brakowało w pierwszej selekcji Paula Sousy. Teraz został zauważony. Do drużyny wraca więc dobry i skuteczny piłkarz – nie miał wątpliwości.

To król Marsylii. Arkadiusz Milik imponuje formą przed EURO. Polski potwór pożera Francję [WIDEO]

Tomasz Kędziora
Autor: Cyfrasport Tomasz Kędziora

Grosicki jak przed laty Iwan?

Zdaniem Engela największe kontrowersje i gorące dyskusje wzbudzi pominięcie dwóch pomocników Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego. - To są piłkarze, którzy dawali reprezentacji wiele dobrego, szczególnie Grosicki, który wnosił też ogromne doświadczenie, był jednym z liderów. Oczywiście można wskazywać, że on nie grał ostatnio w swoim klubie, ale przecież solidnie trenował i można byłoby wykorzystać zadaniowo przez kilkanaście minut w meczu – zauważył Engel, który przyznał, że sytuacja z brakiem powołania dla Grosickiego przypomina tę z 2002 roku, gdy on nie powołał na mistrzostwa świata Tomasza Iwana. - Można doszukiwać się analogi, bo to podobni gracze i znajdowali się w podobnej sytuacji. Gdyby reprezentacji coś nie wyszło, to będziemy jeszcze długo dyskutować, że gdyby był Grosicki, to może ułożyłoby się to inaczej - stwierdził.

Jacek Bąk o nominacjach Paulo Sousy na EURO. Każdy gracz jest na wagę złota

Szymański miał pecha

Brak powołania Szymańskiego Sousa tłumaczył tym, że podczas marcowych meczów eliminacji mistrzostw świata nie sprawdził się w roli "wahadłowego", a w środku pola ma lepszych graczy. - Dla mnie Szymański to środkowy pomocnik, taka naturalna "dziesiątka". Piłkarz z ogromnym potencjałem. Miał pecha, bo w marcu był po chorobie i w związku z tym nie mógł się pokazać z dobrej strony. To chyba zaważyło, że się w tej kadrze nie znalazł. Szymański ma za sobą bardzo dobry sezon w klubie. Sousa powołał Kacpra Kozłowskiego, ale dla mnie na dzisiaj Szymański jest lepszym zawodnikiem. Sousa ma odnieść sukces na tych mistrzostwach, a nie myśleć o przyszłości, bo to jego może już nie dotyczyć – uzasadnił.

Trener trafił z selekcją?

W kadrze na Euro znalazło się także miejsce dla Jakuba Świerczoka. Napastnik Piasta Gliwice skorzystał na kontuzji Krzysztofa Piątka. Według Engela Świerczok to dobry wybór, choć czeka go tylko walka o miano napastnika numer 3 z Dawidem Kownackim i Karolem Świderskim, bo miejsce w ataku zarezerwowane jest dla duetu Robert Lewandowski – Arkadiusz Milik. - Po ogłoszeniu kadry na mistrzowski turniej zawsze będą pytania i wątpliwości. Karol Linetty czy Szymański albo Kozłowski? Grosicki czy ktoś inny. To jest prawo selekcjonera. On będzie odpowiadał za tych zawodników, na których postawił. Mielmy nadzieję, że trafił z selekcją. Według mnie Paulo Sousa nie popełnił większych błędów, powołał najlepszych piłkarzy – podsumował Engel.

Marek Jóźwiak ocenia wybory selekcjonera kadry. Wskazuje zawodników, których brakuje wśród powołanych na EURO

Jakub Świerczok
Autor: Tomasz Radzik/Super Express
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze