Kim jest Tomasz Iwan? Były reprezentant Polski i prawa ręka Adama Nawałki

2020-09-17 2:11 JWa
Tomasz Iwan
Autor: Cyfra Sport Tomasz Iwan

Kim jest Tomasz Iwan? Tomasz Iwan sylwetka. Tomasz Iwan to były reprezentant Polski w piłce nożnej. Po zakończonej karierze pełnił funkcję m.in. dyrektora biało-czerwonej kadry, gdy selekcjonerem był Adam Nawałka. Nazywany przez kolegów "Ajwenem" 49-latek w trakcie przygody z futbolem zwiedził m.in. Holandię, Turcję czy Austrię. Sylwetka Tomasza Iwana.

Kim jest Tomasz Iwan? Tomasz Iwan to znany były polski piłkarz. Swoją piłkarską przygodę rozpoczął w 1988 roku w Jantarze Ustka. Zaledwie trzy lata później pojawił się na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w naszym kraju. Pierwszy mecz w Ekstraklasie zagrał dla Olimpii Poznań. Przed wyjazdem za granicę występował jeszcze w ŁKS-ie Łódź. Pierwszym klubem spoza Polski Tomasza Iwana była holenderska Roda Kerkrade. Tomasz Iwan w Holandii grał aż do 2000 roku i zanim wyjechał z tego kraju grał jeszcze dla Feyenoordu Rotterdam oraz PSV Eindhoven. Później miał krótki epizod w Turcji, ale w Trabzonsporze świata nie zawojował. Karierę zakończył w Lechu Poznań, a wcześniej grał jeszcze dla austriackich drużyn Austria Wiedeń i Admira Wacker Moedling. Buty na kołku zawiesił w 2006 roku.

Tomasz Iwan w reprezentacji Polski zadebiutował 16 sierpnia 1995 roku. Wtedy biało-czerwoni mierzyli się z Francją w Paryżu i zremisowali 1:1. Tomasz Iwan w 2002 roku bardzo liczył na wyjazd na mistrzostwa świata w Korei i Japonii. Selekcjoner Jerzy Engel zdecydował jednak, że nie zabierze pomocnika na mundial, choć ten wcześniej stanowił podporę jego kadry w eliminacjach do najważniejszego turnieju. Po raz ostatni w reprezentacji polski zagrał więc 17 kwietnia 2002 roku w przegranym 1:2 meczu Polska - Rumunia.

Tomasz Iwan po zakończeniu kariery nie odszedł z piłki nożnej. Początkowo mocno angażował się w sprawy piłki nożnej plażowej. Tomasz Iwan pełnił rolę przewodniczącego Komisji ds. Piłki Plażowej PZPN i trenerem kadry beach soccera. W latach 2013-2018 był dyrektorem reprezentacji Polski do spraw organizacyjnych. Nie jest tajemnicą, że był jedną z najważniejszych postaci w sztabie Adama Nawałki.

Najnowsze