Jan Tomaszewski

i

Autor: Tomasz Radzik Jan Tomaszewski

Sousa wykazuje „większy profesjonalizm” niż Nawałka. Jan Tomaszewski chwali Portugalczyka i wierzy w sukces!

Paulo Sousa rozpoczyna misję przygotowania reprezentacji Polski do nadchodzącego Euro 2021. Na niedawno rozpoczętym zgrupowaniu polskiej kadry w Opalenicy stawiło się 26 zawodników, z których Portugalczyk ma zbudować drużynę zdolną wyjść z grupy i powalczyć w fazie pucharowej mistrzostw Europy. Były reprezentant polski, Jan Tomaszewski, w rozmowie z „Super Expressem” wyjawił, że wierzy w sukces portugalskiego szkoleniowca i wskazuje, w którym elemencie wykazał się on większym profesjonalizmem niż jeden z jego poprzedników – Adam Nawałka.

W ośrodku treningowym w Opalenicy właśnie rozpoczęło się zgrupowanie reprezentacji Polski przed mistrzostwami Europy. Paulo Sousa będzie miał do dyspozycji 26 zawodników, którzy będą walczyli o jak najlepszy wynik na nadchodzącej imprezie. Ten jest jednak wielką niewiadomą – ostatni wielki turniej, mistrzostwa świata 2018, były dla polski bardzo nieudane. Mimo że najlepsi polscy piłkarze występują w czołowych klubach w Europie, to w ostatnim czasie nie potrafili oni stworzyć solidnej drużyny narodowej, mogącej walczyć z najlepszymi. Teraz, przed zadaniem stworzenia dobrze grającego, silnego zespołu stoi Paulo Sousa. W trakcie zgrupowania w Opalenicy nasi kadrowicze rozegrają dwa spotkania towarzyskie – z Rosją (1.06) oraz Islandią (8.06). Jan Tomaszewski, choć ma pewne obiekcje względem Portugalczyka, wierzy w sukces prowadzonej przez niego kadry i już na początku zgrupowania podkreślił, że w pewnej sprawie wykazał się on większym profesjonalizmem, niż Adam Nawałka.

Raport z Opalenicy: Pierwszy dzień zgrupowania

Jan Tomaszewski wskazuje wierzy w sukces na Euro 2021

W rozmowie z „Super Expressem” Jan Tomaszewski przyznał, że nie popiera w pełni niektórych działań Paulo Sousy. Przypomniał, że jego zdaniem skandalem jest niepowołanie Sebastiana Szymańskiego, a brak Kamila Grosickiego wpłynie negatywnie na szatnię oraz ograniczy możliwości trenera w trakcie meczów reprezentacji. Mimo to wierzy on w to, że Paulo Sousa odniesie z naszymi zawodnikami sukces na Euro 2021. – Oczywiście, że wierzę! Wierzę, że trafi ze składem na Euro i ze zmianami, które są nieodzowne w każdym meczu. On ma teraz czas na to, aby wszystko przygotować zawodników do gry systemem, który preferuje. – powiedział Jan Tomaszewski.

Legendarny golkiper podkreślił, że nawet jeśli Euro nie potoczy się zgodnie z planem, to najważniejsze będzie wrażenie, jakie pozostawi po sobie reprezentacja. – Oczywiście, możemy przegrać, bo taka jest piłka. Robert Lewandowski powiedział, że on chciałby, żeby kibice nie mieli pretensji. I o to chodzi, żeby tak grać w piłkę, aby kibice byli dumni z reprezentacji. Tak, jak Adam Nawałka przegrał na Euro 2016 z Portugalią. Przegrał, ale nikt nie miał do niego, ani do zawodników, pretensji. – podkreślił były bramkarz reprezentacji Polski.

Paulo Sousa podszedł do piłkarzy bardziej profesjonalnie niż Nawałka?

W związku z selekcjonerem, który odniósł największy sukces w polskiej piłce od lat, Jan Tomaszewski zdecydował się na jeszcze jedną wypowiedź. Chodzi o to, że Paulo Sousa, inaczej niż Adam Nawałka, ściągnął wszystkich piłkarzy na zgrupowanie w jednym czasie, nie dając nikomu dodatkowego wolnego. – Bardziej profesjonalna jest droga Paulo Sousy. Robert Lewandowski grał mecz parę dni temu, ale już jest na zgrupowaniu. Wszystko dlatego, że treningi taktyczne mają wartość dla każdego piłkarza i wszyscy muszą od razu w tym uczestniczyć, aby każdy wiedział, gdzie ma grać. Kluczowe są zajęcia teoretyczne, piłkarze muszą wiedzieć, co mają robić. Przyjazd wszystkich jednego dnia jest również sprawiedliwym traktowaniem zawodników, którzy widzą, że każdy jest równy – zauważył Jan Tomaszewski.

Najnowsze