Wielka zmiana na PGE Narodowym. Kazimierz Górski uhonorowany. Jest ostateczna decyzja

2021-10-06 12:56
Kazimierz Górski
Autor: SE Kazimierz Górski

Stadion Narodowy w Warszawie można uznać za najważniejszy sportowy obiekt w kraju. To właśnie tam rozgrywane są najbardziej znaczące mecze piłkarskiej reprezentacji Polski, a pojemność stadionu wynosi niemal 60 tysięcy. W 2015 r. sponsorem obiektu została grupa PGE, a oficjalna nazwa zmieniła się na PGE Narodowy. W cieniu tej umowy istniała sejmowa uchwała wskazująca imiennego patrona stadionu. Trwało to kilka lat, ale ostatecznie decyzja parlamentu została wdrożona w życie. Kazimierz Górski został uhonorowany, jak na trenera tysiąclecia przystało.

2 marca tego roku Kazimierz Górski obchodziłby 100. urodziny. Niestety, nikt z nas nie jest długowieczny, a legendarny trener odszedł z tego świata 15 lat temu. Jego śmierć pogrążyła polskie środowisko piłkarskie w powszechnej żałobie, a pogrzeb trenera tysiąclecia zgromadził najważniejszych ludzi w kraju. Ówczesny prezydent, Lech Kaczyński, pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W swojej przemowie przyznał, że takich ludzi jak Kazimierz Górski potrzeba w każdym kraju. W czerwcu 2012 r. sejm poprzez aklamację przyjął uchwałę w sprawie nadania Stadionowi Narodowemu imienia wybitnego trenera. Decyzji tej towarzyszyły brawa, ale przez 9 lat nie została ona wykonana. 10 października 2021 r. czas oczekiwania się skończy, a szkoleniowiec legendarnych „Orłów” zostanie odznaczony w iście sportowy sposób.

Tak naprawdę Fabiański reagował na słowa o Szczęsnym. Prawda wyszła na jaw, wymowne słowa

Kazimierz Górski został pochowany na Wojskowych Powązkach. Poniżej możecie zobaczyć jego skromny grób

Rozwiązanie po latach

Dwa lata po sejmowej uchwale koło stadionu postawiono pomnik trenera. Ministerstwo odpowiedzialne za sport tłumaczyło, że nie może uchwalić imiennego patronatu stadionu bez konsultacji z przyszłym sponsorem tytularnym. Ten, w postaci PGE, pojawił się w 2015 roku. Mijały lata, a decyzja parlamentu w dalszym ciągu była niewykonana. W tym roku została przedłużona umowa pomiędzy zarządcą obiektu a grupą energetyczną. Być może podczas negocjacji podjęto temat wybitnego trenera, a obie strony doszły do porozumienia. Ostatecznie z dumą ogłoszono Święto Piłki Nożnej.

Jan Tomaszewski mówi o atmosferze dramaturgii w kadrze. Mocno oberwało się Sousie

Wydarzenie to zaplanowano na niedzielę 10 października. Dzień po meczu reprezentacji Polski z San Marino stadion PGE Narodowy zmieni się w PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego. Będzie to główny punkt całego wydarzenia, jednak na ten dzień zaplanowano mnóstwo atrakcji. Rozegrany zostanie turniej dziecięcych szkółek piłkarskich PGE, odbędzie się także pokazowy mecz pomiędzy kadrowiczami Jerzego Engela a przedstawicielami parlamentu. Na obiekcie będzie można odkryć teqball, spotkać maskotkę reprezentacji, a dla najmłodszych przygotowano specjalne warsztaty i animacje w strefie zabaw. Patronat nad imprezą objął prezes PZPN, Cezary Kulesza, a wejście na stadion będzie darmowe. Wystarczy pobrać z internetu bezpłatną wejściówkę.

Sonda
Czy nazwanie Stadionu Narodowego im. Kazimierza Górskiego to dobry pomysł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze