Międzynarodowa Federacja Siatkówki podała terminarze i lokalizacje Ligi Narodów w przyszłym roku. Obie polskie reprezentacje będą miały sporo wrażeń wyjazdowych, bo czeka je mnóstwo latania po świecie. Zaczną podopieczne Stefano Lavariniego, które na początku czerwca polecą do Pekinu, w drugim turnieju LN odbędą krótki wypad do Serbii, by zakończyć grupowe zmagania w Japonii. Same przeloty Biało-Czerwonych na tych trasach tam i z powrotem to ponad 32 000 km. A przecież trzeba do tego dodać sierpniową wyprawę na mistrzostwa świata do odległej Tajlandii (16 000 km w obie strony).
Fornal z Leonem robią fantastyczne show. Oto największe gwiazdy PlusLigi na półmetku sezonu
Siatkarze przelecą 48 tysięcy kilometrów
Polscy siatkarze, którzy w 2024 r. zdobyli brąz LN, też mają w planie dalekie przeloty. Kadra Nikoli Grbicia zaczyna zmagania LN 2025 podobnie jak koleżanki – w Chinach, a w kolejnym terminie leci do Chicago. Trzeci turniej odbędzie się w Gdańsku, co oszczędzi nużących podróży, ale i tak trzeba będzie łącznie pokonać ok. 30 000 km. A ponieważ, tak jak w przypadku siatkarek, mundial zorganizuje kraj azjatycki, to we wrześniu wicemistrzowie olimpijscy zameldują się na egzotycznych Filipinach. To będzie oznaczać pokonanie 18 000 km łącznie w obu kierunkach.
Ponieważ i panie, i panowie przelecą w 2025 roku po blisko 50 000 km (czyli znacznie więcej niż liczy obwód Ziemi), w Polskim Związku Piłki Siatkowej już mocno myśli się o logistycznej stronie tych eskapad, które generują gigantyczne wydatki. – Sto procent kosztów biletów lotniczych bierze na siebie PZPS – informuje „SE” Mariusz Szyszko, rzecznik związku.
Jednak siatkarki i siatkarze mają przynajmniej ten luksus, że podróżują w… luksusach. Kluczowy bonus, jaki wywalczyli w ostatnich latach nasi kadrowicze, to kwestia latania w przestronnej klasie biznes, a nie ekonomicznej, jak to miało miejsce dawniej. Dwumetrowcy gnieżdżący się w ciasnych przestrzeniach między rzędami samolotowych foteli to na szczęście już przeszłość.
Terminarz Ligi Narodów 2025 [KIEDY GRAJĄ SIATKARKI I SIATKARZE]
Kobiety
4–8 czerwca (Pekin)
Rywalki: Tajlandia, Chiny, Turcja, Belgia
18–22 czerwca (Belgrad)
Rywalki: Holandia, USA, Niemcy, Serbia
9–13 lipca (Kanto)
Rywalki: Korea, Brazylia, Japonia, Bułgaria
Mężczyźni
11–15 czerwca (Xi'An)
Rywale: Holandia, Japonia, Turcja, Serbia
25–29 czerwca (Chicago)
Rywale: Włochy, Kanada, USA, Brazylia
16–20 lipca (Gdańsk)
Rywale: Iran, Kuba, Bułgaria, Francja