Tokio 2020: Siatkarze jak piłkarze. Klęska w meczu otwarcia

2021-07-24 15:35
Wilfredo Leona
Autor: Paweł Skraba/SuperExpress Polska - Portugalia O KTÓREJ GODZINIE grają siatkarze dzisiaj ME Polska - Portugalia GODZINA meczu siatkarzy dzisiaj 2.09 O KTÓREJ GODZINIE siatkówka dzisiaj 2 września

To był prawdziwy siatkarski horror bez szczęśliwego zakończenia dla reprezentacji Polski w pierwszym meczu na igrzyskach olimpijskich w Tokio! Polacy po niesamowitej walce i zaciętym spotkaniu ulegli Iranowi, czego przed spotkaniem chyba nikt nie mógł zakładać. Biało-czerwoni zwłaszcza w dwóch setach zagrali słabo i nie zdołali "wyciągnąć" wyniku spotkania w tie-breaku.

Polska - Iran 2:3 (25:18, 22:25, 22:25, 25:22, 21:23)

Polska: Nowakowski, Kaczmarek, Kurek, Leon, Drzyzga, Łomacz, Kubiak, Śliwka, Kochanowski, Semeniuk, Zatorski, Bieniek

Iran: Epadipour, Marouf, Mousavi, Gholami, Ghafour, Kazemi, Sharifi, Mojarad, M. Salehi, Marandi, A. Salehi, Karimi

Przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich niewiele osób mogło zakładać, że problemy zaczną się już podczas pierwszego spotkania z Iranem. Choć mecze z tą reprezentacją bardzo często były zacięte i "na styku", to obecna kadra dumnych Persów nie była już tak mocna, jak jeszcze kilka lat temu. A przynajmniej tak wydawało się przed spotkaniem.

W pierwszym secie mistrzowie świata nie mieli większych problemów, aby prowadzić swoją grę i rozbijać przeciwników. Świetnie grał zwłaszcza Wilfredo Leon, który kończył atak za atakiem. W zasadzie ciężko było przyczepić się do czegokolwiek w grze biało-czerwonych, co widać było po wyniku. Polacy wygrali 25:18 i wydawało się, że gładko rozprawią się z rywalami.

Jednak w drugiej i trzeciej partii coś mocno zaczęło szwankować. Skuteczność w ataku dramatycznie spadła i podopieczni Vitala Heynena byli albo blokowani, albo ich ataki były podbijane, a z kolei przeciwnicy nie mieli problemów w kontrze. Tym samym dwie kolejne partie padły łupem Iranu i Polacy przegrali do 22. Mistrzowie świata obudzili się dopiero w czwartym secie.

Choć ich gra nie do końca wyglądała tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, ale udało im się doprowadzić do tie-breaka. Ten był prawdziwym horrorem, bo skończyło się na wyniku 23:21 dla Iranu. Porażka z tym zespołem to na pewno zaskoczenie i nieco utrudnia Polakom zadanie w walce o pierwsze miejsce w grupie.

Na żywo

Polska - Iran

Witamy w relacji na żywo z meczu Polska - Iran. Początek rywalizacji zaplanowano na godzinę 12:40. Bądźcie z nami!

Dzień dobry! Zapraszamy na relację na żywo z pierwszego meczu Polaków na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni zmierzą się z Iranem!

Długo, naprawdę długo czekaliśmy na ten moment! Po dłuższym niż zwykle oczekiwaniu w końcu mistrzowie świata rozpoczynają walkę o najważniejszy medal, jaki można zdobyć w siatkówce. Droga ta zacznie się od starcia z zawsze groźnym Iranem, który już nie raz w przyszłości napsuł nam krwi na ważnych imprezach.

Co prawda w ostatnim czasie Iran spisuje się nieco gorzej i wydaje się, że to nie jest tak samo silna drużyna jak jeszcze parę lat temu, ale nie zmienia to faktu, że to obok Włochów jeden z najtrudniejszych rywali biało-czerwonych w grupie. A dla naszej drużyny pozytywne rozpoczęcie turnieju będzie niebywale ważne.

Wydaje się, że mistrzowie świata do Japonii pojechali w dobrej formie, czego potwierdzeniem było wywalczenie srebrnego medalu podczas Ligi Narodów. Ale teraz licznik się zeruje i każdy mecz będzie nową historią!

Trwają ostatnie chwile rozgrzewki. Lada moment zaczynamy!

Kurek, Leon, Drzyzga, Śliwka, Kochanowski, Bieniek i Zatorski - tak zaczną ten mecz Polacy!

Zaczynamy!

1:2

Kochanowski zablokowany na środku siatki.

4:2

Nie trafił w boisko Irańczyk z lewego skrzydła.

5:3

Świetna akcja środkiem drugą linią. Śliwka zawisł w powietrzu i następnie huknął w szósty metr.

6:5

Długa akcja dla Iranu, ale Polacy sprawdzali, czy piłka dotknęła taśmy, czy taśmy i dłoni rywali. Niestety dla Polaków, nie było dotknięcia.

7:6

Przerzut Drzyzgi na prawą stronę i mocny atak Kurka po prostej.

9:6

Ofiarna gra Polaków w obronie się opłaciła! Śliwka wepchnął piłkę między blok a siatkę!

11:7

Znów dobra gra Polaków w obronie i Leon obija blok rywali!

12:9

Mocna, ale niecelna zagrywka Bieńka.

13:10

Duży błąd Kurka na zagrywce.

15:11

Kurek na razie bardzo pewnie po prostej. Kolejny punkt atakującego.

15:13

Pogubili się Polacy. Drzyzga nie dogadał się z Leonem i piłka została po naszej stronie.

17:14

Leon huknął z drugiej linii! Akcja w bardzo szybkim tempie.

18:14

Pojedynczy blok na środku w wykonaniu Bieńka!

18:15

Długa akcja i punkt dla Iranu. Polacy mieli trzy próby i trzy zmarnowali.

19:15

Potężny atak Leona! Huknął po prostej.

20:15

Kolejny blok! Kurek złapał Salehiego.

21:16

Mocna zagrywka Irańczyków, ale Polacy znakomicie z tego wybrnęli. Śliwka zdobył punkt z sytuacyjnej piłki!

22:16

Świetnie wyblokiem grali mistrzowie świata. Leon bezbłędny w ataku.

23:16

As serwisowy Kurka!

24:17

Kochanowski z krótkiej. Pewne uderzenie i mamy piłki setowe!

25:18

Koniec seta! Śliwka nad blokiem i mamy w garści pierwszą partię!

Zaczynamy drugą partię!

0:2

Mylą się Polacy. Drzyzga przebił na drugą stronę, ale piłka wylądowała poza boiskiem.

2:2

As serwisowy Bieńka!

3:4

Kurek zablokowany. Piłka wracała dużym łukiem i wpadła w dziewiąty metr.

4:5

Mocno obił blok Kurek.

6:6

Liniowy pokazał aut, ale główny boisko! As Kochanowskiego!

7:9

Śliwka zablokowany przez Salehiego.

7:11

Problemy w ataku mają Polacy. A Irańczycy skutecznie w kontrze.

8:13

Bieniek znów nie kończy, a Salehi nie ma problemów w ataku.

10:14

Długa akcja w końcu dla Polaków! Kurek przełamał podwójny blok.

11:14

Nie trafił w boisko Salehi. Bloku również nie było.

12:16

Niewiele zabrakło Leonowi do asa. Minimalny aut.

13:17

Potężna czapa na Kurku, ale piłka wyszła na aut, co pokazał challenge.

14:18

Marouf w siatkę na zagrywce. Straty Polaków wciąż duże.

14:19

Aut Drzyzgi na zagrywce. Gra Polaków wygląda słabo.

15:19

Bieniek po bloku zdobywa punkt.

16:19

Salehi kiwa w aut.

16:20

Poprawił się Salehi. Skończył atak z trudnej piłki.

17:21

Aut Bieńka na zagrywce.

18:21

Ghafour również nie trafia na zagrywce.

18:22

Seyed trafia w linię po ataku z krótkiej.

20:22

Kontratak Polaków i świetny atak Śliwki. Może jeszcze ten set nie jest stracony?!

20:23

Polacy mieli piłkę po swojej stronie, ale Leon nie skończył ataku... Ebadipour nie miał z tym problemów i Irań uciekł z trudnej sytuacji.

21:23

Mocno obity potrójny blok przez Śliwkę.

21:24

Kochanowski w aut na zagrywce. Piłki setowe dla Iranu.

22:24

Kiwa Śliwki za blok.

22:25

Koniec seta! Ebadipour skutecznie po skosie.

Zaczynamy trzecią partię!

2:2

Ghafour mocno, ale w siatkę na zagrywce.

4:4

Irańczycy sprawdzali, czy Seyed trafił asa. Na szczęście dla Polaków piłka wyszła na aut.

5:4

As Leona!

6:4

I jeszcze jeden as przyjmującego! Świetna zmiana kierunku!

7:4

Potrójny blok Polaków! Ebadipour zablokowany!

9:6

Aut po zagrywce Ebadipoura.

9:8

Śliwka zablokowany przez Seyeda.

11:9

Leon wyblokowany, a po chwili potrójny blok Polaków na Salehim.

12:11

Ebadipour po rękach Polaków.

14:12

Krótka rozegrana w dobrym tempie. Bieniek z punktem.

14:14

Śliwka dwukrotnie blokowany, a za trzecim razem Kurek złapany punktowym blokiem.

15:15

Mojarad po taśmie i po rękach Nowakowskiego.

15:17

Nowakowski wyblokowany i Ghafour skuteczny w kontrze.

16:17

Bardzo mocny atak Śliwki. Obił ręce rywali.

16:18

Kontra Polaków, ale Leon zablokowany. Źle to wygląda z naszej strony...

17:18

Ghafour w aut na zagrywce.

18:18

W końcu skuteczny kontratak Polaków! Leon z punktem!

19:19

Kurek po rękach Irańczyków.

19:21

Fatalnie grają Polacy. Marouf przebił przechodzącą piłkę.

20:21

Potężny atak Leona. Piłka po odbiciu się od siatkarza rywali wyleciała w trybuny.

21:21

Kochanowski skutecznie w kontrze, a wszystko zaczęło się od świetnej zagrywki Leona!

21:22

Piłka znów przeszła na naszą stronę po zagrywce Leona. Kochanowski zablokowany jednak przez Ebadipoura.

21:23

Śliwka w aut po ataku. I znów Polacy w trudnej sytuacji.

21:24

Kochanowski w aut. Piłki setowe dla Iranu.

22:25

Koniec seta! Aut po zagrywce Kochanowskiego. Kompletu punktów dla Polski już nie będzie.

Zaczynamy czwartą partię!

2:2

Kurek zdecydował się na kiwkę i rywale ją podbili. Na szczęście Nowakowski zatrzymał przeciwnika blokiem.

4:3

Sędzia odgwizdał Ebadipourowi piłkę rzuconą. Ogromne protesty Irańczyków, bo faktycznie błędu nie było.

6:4

Ebadipour w taśmę i piłka wyszła na aut.

7:6

Szybka akcja na środku siatki i Mojarad z moznym atakiem.

7:7

As serwisowy Ebadipoura.

8:8

Kurek kończy na pojedynczym bloku.

10:10

Iran z błędem na zagrywce. Piłka wylądowała w siatce.

11:11

Potężny atak Leona po bloku.

13:12

Błąd Ghafoura na prawym skrzydle. Irańczyk zerwał atak.

14:14

Mocniej uderzył Drzyzga, ale Ebadipour zaatakował po palcach i rywale wyszli z trudnej sytuacji.

16:15

Leon atakował z sytuacyjnej piłki. Przyjmujący uporał się z tym znakomicie.

17:15

18:15

Długa akcja i błąd Maroufa, który przebił piłkę na aut!

19:16

Kolejny bardzo mocny atak Leona. Świetnie gra dzisiaj przyjmujący.

20:17

Kurek na pojedynczym bloku. Teraz gramy tylko prawym albo lewym skrzydłem.

21:17

Potrójny blok na Ebadipourze!

22:18

Nie miał łatwej piłki Kurek, bo Polacy mieli problem z przyjęciem. Atakujący spisał się jednak świetnie.

23:19

Śliwka w końcu kończy z lewego skrzydła. Lepiej wygląda gra naszej drużyny.

23:21

Jakimś cudem Irańczycy podbili atak Leona i wyprowadzili skuteczny kontratak.

24:21

Leon dostał piłkę do poprawki i tym razem zdobył już punkt. Piłki setowe!

25:22

Koniec seta! Przekroczona linia dziewiątego metra przy serwisie Irańczyków. Tie-break!

Zaczynamy decydującą partię!

0:1

Zerwał atak Kurek. Niestety aut.

1:2

Świetny atak Ghafoura po prostej.

2:2

Irańczycy podbili kiwkę Leona, ale Polacy zablokowali Salehiego!

2:4

Leon się myli. Piłka wylądowała za linią dziewiątego metra.

4:4

Myli się Salehi! Kiwnął w aut.

5:4

Blok Polaków! Irańczycy nie podbili piłki!

6:5

Trudną piłkę miał Kurek, ale ta po bloku wyszła na aut.

7:6

Kurek atakował górą i trafił w Seyeda.

7:8

Blok na Śliwce. A zaczęło się od niedokładnego przyjęcia Leona.

8:8

Bieniek obija blok. Niełatwą sytuację miał nasz środkowy.

9:8

Kontra Polaków i Bieniek kończy na czystej siatce! Ufff!

9:9

Nie trafia Leon w boisko w kontrataku. Co tu się dzisiaj wyprawia...

9:10

10:10

Tym razem Ebadipour w siatkę.

10:11

Trafił w linię Salehi po ataku z lewego skrzydła.

11:11

Kiwka Leona w środek boiska. Błąd rywali, bo to było do podbicia.

11:12

Blisko zablokowanie Salehiego był Kochanowski. Piłka wyszła na aut.

12:12

13:12

Salehi zerwał atak! Piłka na aucie!

13:13

Zatorski miał na rękach piłkę o ataku z krótkiej. Szkoda, że nie udało się podbić.