- Ogromnie państwu dziękuję w imieniu całego społeczeństwa za to, jak piękne nas reprezentowaliście. Dziękuję za rozsławianie polskiego sportu, za radość, którą nam przynosicie i za to, co dajecie innym za sprawą swojej postawy. Jesteście wielcy - powiedział prezydent.
W tegorocznych igrzyskach paraolimpijskich w Tokio polscy sportowcy zdobyli 25 krążków (7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych). Najmniej w historii polskich startów sięgających roku 1972, ale dorobek ten dał im 17. lokatę w tabeli medalowej w gronie ponad 80 krajów, które wywalczyły miejsca na podium. Jeden z medali, brązowy, prawdopodobnie zostanie Polsce odebrany po zakończeniu procedury antydopingowej wobec kolarzy torowych Marcina Polaka i jego pilota Michała Ładosza, u których wykryto niedozwolona substancję.
Bardzo wysokie odznaczenie - Krzyż Komandorski z Gwiazdą otrzymała Natalia Partyka (32 l.), sześciokrotna mistrzyni paraolimpijska w tenisie stołowym. Zdobyła w Tokio złoty medal w turnieju drużynowym oraz brąz w grze pojedynczej. Niedawno zapowiedziała, że złote trofeum wystawi na aukcję, a dochód z niej zasili Fundusz Natalii Partyki na rzecz młodych sportowców. Cena wywoławcza wyniesie 100 tys. złotych.
Fundusz funkcjonuje on od kilku lat, przyznaje roczne stypendia utalentowanym sportowcom, prowadzi też szkolenia. Jedną z jego beneficjentek była Maria Andrejczyk, wicemistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem. Ona także ofiarowała niedawno swój olimpijski medal na aukcje charytatywną.