Ordery dla paraolimpijczyków. Odznaczył ich prezydent Duda

2021-09-29 18:10
Natalia Partyka otrzymuje Krzyż Komandorski z Gwiazdą od prezydenta Andrzeja Dudy
Autor: PAP

„Jesteście wielcy” - powiedział prezydent Andrzej Duda do polskich paraolimpijczyków podczas spotkania w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie. Wręczył im odznaczenia państwowe za wybitne osiągnięcia w sporcie oraz działalność na rzecz krzewienia i propagowania idei olimpijskiej.

- Ogromnie państwu dziękuję w imieniu całego społeczeństwa za to, jak piękne nas reprezentowaliście. Dziękuję za rozsławianie polskiego sportu, za radość, którą nam przynosicie i za to, co dajecie innym za sprawą swojej postawy. Jesteście wielcy - powiedział prezydent.

W tegorocznych igrzyskach paraolimpijskich w Tokio polscy sportowcy zdobyli 25 krążków (7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych). Najmniej w historii polskich startów sięgających roku 1972, ale dorobek ten dał im 17. lokatę w tabeli medalowej w gronie ponad 80 krajów, które wywalczyły miejsca na podium. Jeden z medali, brązowy, prawdopodobnie zostanie Polsce odebrany po zakończeniu procedury antydopingowej wobec kolarzy torowych Marcina Polaka i jego pilota Michała Ładosza, u których wykryto niedozwolona substancję.

Bardzo wysokie odznaczenie - Krzyż Komandorski z Gwiazdą otrzymała Natalia Partyka (32 l.), sześciokrotna mistrzyni paraolimpijska w tenisie stołowym. Zdobyła w Tokio złoty medal w turnieju drużynowym oraz brąz w grze pojedynczej. Niedawno zapowiedziała, że złote trofeum wystawi na aukcję, a dochód z niej zasili Fundusz Natalii Partyki na rzecz młodych sportowców. Cena wywoławcza wyniesie 100 tys. złotych.

Fundusz funkcjonuje on od kilku lat, przyznaje roczne stypendia utalentowanym sportowcom, prowadzi też szkolenia. Jedną z jego beneficjentek była Maria Andrejczyk, wicemistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem. Ona także ofiarowała niedawno swój olimpijski medal na aukcje charytatywną.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze