Klaudia Zwolińska

Autor: CHARLY TRIBALLEAU/AFP/EAST NEWS Klaudia Zwolińska

Tokio 2020. Nareszcie Polska w elicie. Świetny slalom Klaudii Zwolińskiej

2021-07-27 10:43

Skazana była na pożarcie przez utytułowane rywalki. Znakomita postawa 22-letniej kajakarki górskiej Klaudii Zwolińskiej dała jej piąte miejsce na olimpijskim torze slalomowym w konkurencji K1 (kajak klasyczny). To najwyższa w tej chwili lokata polskiego sportowca w Tokio!

Zawodniczka Startu Nowy Sącz w maju tego roku zajęła 4. miejsce w mistrzostwach Europy. W czerwcu wygrała zawody Pucharu Świata w Pradze pokonując m.in. wielokrotną mistrzynię świata Jessikę Fox z Australii.

Na torze w Tokio zajęła dziesiątą lokatę w poniedziałkowych eliminacjach i taką samą we wtorek w półfinale (ostatnią dającą awans). W obu tych etapach rywalizacji najlepsza była Jessica Fox.

W finale Polka pojechała bez kompleksów. Uzyskała trzeci czas „czystego” przejazdu (bez kar). Dodane 4 sekundy za potrącenie bramek zepchnęły ja na piąte miejsce, ale sukces Polki jest równie duży co niespodziewany.

Klaudia Zwolińska dodała nieco otuchy polskim kibicom w czwartym dniu tokijskich igrzysk, dniu pełnym porażek naszych reprezentantów.

Najszybciej pokonała trasę w finale Jessica Fox. Ona jednak także zarobiła 4 sekundy karne, w tym dwie trącając przedostatnia bramkę. Wywalczyła „tylko brąz” - jej trzeci medal w olimpijskich startach, ale wciąż nie złoty. Zwyciężyła Niemka Ricarda Funk o 1,13 s przed broniącą olimpijskiego tytułu Hiszpanką Maialen Chourraut i 1,23 s przed Fox. Wicemistrzyni z Rio, Australijka Luuka Jones byłą szósta - o 1,69 s za Zwolińską.