Cristiano Ronaldo, Euro 2016

i

Autor: East News

Piłkarskie mistrzostwa Europy w obliczu kontuzji

2016-07-14 14:18

Największa piłkarska impreza na Starym Kontynencie dobiegła końca. Portugalczycy wciąż cieszą się z powodu zwycięstwa ich reprezentacji w Mistrzostwach Europy 2016. Zacięta rywalizacja, jaka towarzyszyła wszystkim drużynom, spowodowała, że na boisku doszło do kilku kontuzji. Dla niektórych piłkarzy oznaczały one koniec turniejowej przygody.

O tytuł mistrza Europy rywalizowały 24 zespoły. W finale turnieju Portugalia pokonała reprezentację Francji 1:0. Od 10 czerwca do 10 lipca rozegrano 51 spotkań w ramach rozgrywek. Kilka z nich przyniosło wiele zaskakujących rezultatów. Nie brakowało też kontuzji, które są nieodłącznym elementem piłki nożnej.

1. Cristiano Ronaldo (Portugalia) – uraz więzadła pobocznego piszczelowego
Finał mistrzostw Europy między Portugalią i Francją zakończył się zwycięstwem piłkarzy z Półwyspu Iberyjskiego, ale losy finału nie układały się od początku najlepiej dla przyszłych mistrzów Europy. W 8. minucie pojedynku, po zderzeniu Cristiano Ronaldo z francuskim zawodnikiem Dimitrim Payetem, lewa noga Portugalczyka wygięła się w nienaturalny sposób. Piłkarz Realu Madryt starał się rozbiegać uraz, lecz ból nie ustępował i Ronaldo musiał opuścić boisko po niespełna pół godzinie gry. Wstępne badania wykazały, że doznał on urazu więzadła pobocznego piszczelowego pierwszego stopnia. – W przypadku kontuzji pierwszego stopnia uszkodzenia więzadła są niewielkie. Przerwania nie przekraczają 1/3 ilości włókien mówi Magdalena Hertel, mgr fizjoterapii, ekspert firmy BTL Polska specjalizującej się w dystrybucji najwyższej jakości urządzeń rehabilitacyjnych i aparatury medycznej. – Należy niezwłocznie odciążyć uszkodzone kolano i wszcząć postępowanie rehabilitacyjne, które pomogą przywrócić tkance odpowiednie właściwości.

2. Wojciech Szczęsny (Polska) - stłuczenie uda
Bramkarz reprezentacji Polski odniósł uraz w pierwszym meczu, gdzie rywalem Polaków była Irlandia Północna. Podczas jednej z interwencji zderzył się z napastnikiem Kyle'em Laffertym. Szczęsny dograł spotkanie do końca, ale po jego zakończeniu potrzebne były badania, by upewnić się, czy ze zdrowiem polskiego bramkarza jest wszystko w porządku. Wykazały one stłuczenie i dość dużego krwiaka, który został usunięty. – Jest to bardzo częsta kontuzja odnoszona przez wszystkich zawodników uprawiających sporty kontaktowe, w tym piłkarzy – opowiada Magdalena Hertel – Stłuczenie jest zamkniętym uszkodzeniem tkanek miękkich. Rozpoznanie i leczenie powinno przebiegać jednak w trybie pilnym, by uniknąć poważnych powikłań dla układu ruchu. Szybszy powrót do odpowiedniej dyspozycji może nastąpić dzięki ćwiczeniom w wodzie lub poprzez skorzystanie z bieżni antygrawitacyjnej ALTER-G.

W kolejnych spotkaniach Szczęsnego zastąpił Łukasz Fabiański, który dobrze spisywał się w roli zmiennika, szczególnie w spotkaniu przeciwko Szwajcarii. Do lekkich treningów Szczęsny wrócił przed meczem 1/8 finału, lecz do końca Mistrzostw Europy we Francji nie zaliczył oficjalnego występu w reprezentacyjnych barwach.

3. Luka Modrić (Chorwacja) – uraz mięśnia przywodziciela
Chorwaci w swoim drugim meczu na mistrzostwach zremisowali z Czechami 2:2, mimo że prowadzili w pewnym momencie 2:0. Dodatkowym powodem do zmartwień dla kibiców była kontuzja Luki Modricia, gwiazdy reprezentacji Chorwacji. Piłkarz Realu Madryt zszedł z boiska w 62. minucie spotkania. Powodem przedwczesnego zakończenia meczu było naciągnięcie mięśnia przywodziciela. – Do uszkodzenia tych mięśni dochodzi w przypadku nagłych zmian kierunku biegu, zrywów, zwrotów czy wymachów nogą, na przykład przy uderzeniu piłki. To także jedna z najczęstszych kontuzji, która przytrafia się piłkarzom – przedstawia Magdalena Hertel. – W momencie wystąpienia urazu należy natychmiast przerwać wykonywaną aktywność fizyczną, zapobiegając w ten sposób pogłębieniu uszkodzeń. Następnie stosuje się zasadę RICE, to znaczy rest - odpoczynek, ice – lód, compression – ucisk, elevation – uniesienie. Dalsze zalecenia uzależnione są od stopnia zaawansowania urazu.

Z powodu kontuzji Modrić pauzował w meczu z Hiszpanią, który jego koledzy wygrali 2:1. Piłkarz wrócił do gry podczas spotkania 1/8 finału przeciwko Portugalii. Chorwaci nie poradzili sobie z Portugalczykami i przegrali 0:1.

4. Antonio Candreva (Włochy) – uraz mięśnia przywodziciela
Podobna kontuzja do tej, z którą zmagał się Luka Modrić, przytrafiła się w trakcie Euro 2016 Antonio Candrevie. Pomocnik reprezentacji Włoch odniósł uraz podczas grupowego meczu przeciwko drużynie Szwecji. Jego kontuzja okazała się poważniejsza. Candreva nie zdążył w pełni wyleczyć dolegliwości i nie wystąpił już w żadnym spotkaniu Euro 2016, mimo że Włosi dotarli do ćwierćfinału turnieju.

5. Artiz Aduriz (Hiszpania) – uraz mięśnia zasłaniacza
Piłkarska reprezentacja Hiszpanii zakończyła udział w mistrzostwach Europy po porażce 0:2 w 1/8 finału przeciwko drużynie Włoch. To spotkanie nie układało się dobrze dla piłkarzy z Półwyspu Iberyjskiego, dlatego w przerwie, przy stanie 1:0 dla zespołu Włoch, szkoleniowiec Hiszpanów Vicente del Bosque wprowadził z ławki rezerwowych Artiza Aduriza w miejsce Nolito. Ten jednak w 81. minucie odniósł uraz, jak się potem okazało, mięśnia zasłaniacza i opuścił boisko po zaledwie 35 minutach gry. – To dość rzadki uraz wśród piłkarzy. Mięsień zasłaniacz odpowiada za obrót uda na zewnątrz. Znajduje się na granicy miednicy i okolicy pośladkowej i może powodować duży dyskomfort nawet przy niewielkim urazie – dodaje Magdalena Hertel.

Czy Mistrzostwa Europy we Francji należały do brutalnych? Ile łącznie popełniono fauli? Ile żółtych i czerwonych kartek obejrzeli piłkarze w trakcie mistrzostw? Kto był najczęściej faulowanym zawodnikiem w trakcie imprezy? Odpowiedzi na te pytania przedstawia poniższa infografika.

Najnowsze